eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › WDT: specyfikacja towaru a faktura

WDT: specyfikacja towaru a faktura

2010-05-20 12:26

Aby zastosować stawkę VAT w wysokości 0% w stosunku do dokonanej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, trzeba spełnić szereg warunków polegających m.in. na zgromadzeniu odpowiedniej dokumentacji. Wśród nich znalazła się specyfikacja towarów.

Przeczytaj także: WDT a dostawa krajowa VAT w 2010 r.

Art. 42 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, iż zastosowanie 0% stawki tego podatku w stosunku do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest możliwe, o ile została ona dokonana na rzecz podatnika unijnego posługującego się unijnym numerem identyfikacyjnym VAT, który należy podać na fakturze stwierdzającej dostawę towarów oraz gdy dostawca posiada w swojej dokumentacji dowody z których wynika, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z kraju i dostarczone nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego.

Dowodami, o których mowa wyżej są (art. 43 ust. 3 ustawy o VAT):
  1. dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),
  2. kopia faktury,
  3. specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku
- jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Dokumentacja ta różni się nieco w przypadku, gdy transportu dokonuje bezpośrednio dostawca lub nabywca towarów oraz w przypadku, gdy przedmiotem WDT są środki transportu. Wszędzie jednak pojawia się specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku. Tutaj rodzi się pytanie, czy specyfikację tę może zastąpić faktura VAT, czy też musi nią być oddzielny dokument?

Organy podatkowe uważają, że specyfikacja powinna stanowić oddzielny dokument. Innego zdania są jednak sądy zarówno wojewódzkie, jak i Naczelny Sąd Administracyjny, który taki pogląd wyraził m.in. w wyroku z dnia 9 grudnia 2009 r., sygn. akt I FSK 1388/08.

Rozpatrując skargę organu podatkowego sąd postawił sobie pytanie, czy z art. 42 ust. 3 ustawy wynika absolutna konieczność przedstawienia trzech fizycznie odrębnych dokumentów, tj. dokumentów przewozowych, kopii faktury oraz specyfikacji?

Zdaniem NSA ani wykładnia gramatyczna ani wykładnia celowościowa nie daje podstaw do postawienia takiej tezy. Podatnik nie musi posiadać w swojej dokumentacji oddzielnej specyfikacji towarów, jeśli została ona zawarta w samej fakturze VAT. Istotna jest tutaj bowiem treść wymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT dokumentów, a nie ich liczba. Pogląd ten nie stoi w sprzeczności także z literalnym brzmieniem przepisu.

Sąd dodał także (na co wcześniej wskazał WSA), że „(…)specyfikacja nie jest żadnym konkretnym dokumentem, a jedynie pewnego rodzaju wyliczeniem, które w ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego podatnik może sporządzić zarówno na odrębnym dokumencie jak i w ramach wystawionej faktury, z podkreśleniem, że zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku chodzi o osiągnięcie celu jakim jest możliwości identyfikacji towaru będącego przedmiotem dostawy.(…)”

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: