eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Faktura korygująca: jaki kurs walut?

Faktura korygująca: jaki kurs walut?

2010-05-25 07:23

Do przeliczania na złote polskie kwot w walutach obcych, wykazanych na fakturach korygujących (również fakturach korygujących zbiorczych), należy zastosować średni kurs danej waluty obcej, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski, który był właściwy dla faktur pierwotnych - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 28.04.2010 r. nr IPPP3/443-126/10-2/KC.

Przeczytaj także: Jaki kurs waluty obcej na zbiorczej fakturze korygującej?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka zajmuje się produkcją klejów, materiałów uszczelniających, domieszek do betony itp. Dla swoich krajowych kontrahentów wystawia faktury, w tym m.in. w walucie obcej (EURO). W takiej sytuacji na fakturze jest wykazywana kwota netto w EURO oraz podatek VAT zarówno w EURO jak i w złotówkach. Przepisy podatkowe wymagają bowiem, aby VAT był określony w PLN. W skutek różnych zdarzeń (zarówno tych, które były znane w chwili wystawienia faktury np. błędne dane nabywcy bądź inne wymagające niekiedy wyzerowania faktury, jak i tych, które powstały później, np. dodatkowe rabaty, zwrot towaru, reklamacje) spółka tak wystawione faktury niekiedy koryguje. Występują także sytuacje, w których jednak korekta dotyczy kilku, kilkunastu faktur wystawionych w danym miesiącu (tzw. faktury korygujące zbiorcze). W związku z tym powstała wątpliwość, jaki kurs waluty w przypadkach opisanych wyżej powinien być zastosowany? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. W myśl art. 19 ust. 4 ww. ustawy, jeżeli dostawa towarów lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Podstawą opodatkowania, stosownie do art. 29 ust. 1 cyt. ustawy, jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Kwestie wystawiania faktur, w tym faktur korygujących oraz zasady ich rozliczania reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r. Nr 212, poz. 1337 ze zm.). Stosownie do przepisu § 13 ust. 1 i ust. 3 ww. rozporządzenia fakturę korygującą wystawia się gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów, w przypadku zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy, zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu. Wymienione wyżej przypadki mieszczą się w grupie faktur korygujących powodujących obniżenie kwoty podatku należnego. Dla tych sytuacji ustawodawca określił wprost, w art. 29 ust. 4a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) terminy obniżenia przez sprzedawcę kwot podatku należnego. Fakturę korygującą, zgodnie z § 14 ust. 1 rozporządzenia wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.(…)

Należy zaznaczyć, iż Wnioskodawca w zaistniałym stanie faktycznym, wystawia faktury, które mieszczą się w grupie faktur korygujących powodujących obniżenie kwoty podatku należnego. Skoro Spółka wystawia faktury w walucie obcej, wątpliwości jej budzi poprawność przyjętego kursu waluty do przeliczenia kwot na fakturze korekcie. Zauważyć należy, że ustawodawca precyzyjnie uregulował kwestie faktur korygujących, wystawianych w sytuacji, gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze oraz gdy kwota podatku jest wyższa niż należna. Faktury takie, według zapisu art. 29 ust. 4a, uprawniają podatnika do obniżenia podstawy opodatkowania tylko gdy posiada on potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Bez znaczenia jest tu fakt, czy przyczyna korekty wystąpiła po, czy w trakcie jej wystawiania przez podatnika. Czynność dokumentowana fakturą korygującą nie powoduje powstania obowiązku podatkowego, tylko koryguje poprzedni obrót (ma na celu korektę wykazanych uprzednio wartości).

Sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych obecnie zawarty został w art. 31a ustawy. Stosownie do ustępu 1 art. 31a, w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. W związku z powyższym, do przeliczania kwot na fakturze korygującej nie można stosować kursu z dnia wystawienia tej faktury. Taki sposób postępowania nie znajduje żadnego racjonalnego uzasadnienia - do przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych na fakturach korygujących in minus należy więc przyjąć kurs stosowany do przeliczenia wartości z faktury pierwotnej, której korekta dotyczy.

Reasumując powyższe należy stwierdzić, iż w stanie faktycznym, przedstawionym we wniosku, do przeliczania na złote polskie kwot w walutach obcych, wykazanych na fakturach korygujących (również fakturach korygujących zbiorczych), Wnioskodawca powinien zastosować średni kurs danej waluty obcej, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski, który był właściwy dla faktur pierwotnych. Niezależnie od tego czy faktura korygująca jest wystawiana na skutek zdarzeń zaistniałych po wystawieniu faktury pierwotnej, czy też na skutek zdarzeń które istniały w dniu wystawienia faktury pierwotnej.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: