eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Samochód służbowy a przychód pracownika

Samochód służbowy a przychód pracownika

2010-05-31 11:51

Udostępnienie pracownikowi samochodu nie powoduje powstania przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń tylko w sytuacji, gdy jest on wykorzystywana wyłącznie na potrzeby służbowe i rozwiązanie takie jest uzasadnione gospodarczo dla firmy. Ponadto przydzielenie samochodu służbowego powinno wynikać z charakteru pracy na danym stanowisku.

Przeczytaj także: Samochód firmowy na cele prywatne a przychód pracownika

Pytanie: Aby usprawnić mobilność, a tym samym efektywność wykonywanej pracy, pracodawca przekazuje pracownikowi pojazd służbowy do bezpłatnego używania do celów służbowych i jednocześnie pozwala parkować go w miejscu zamieszkania. Pracownicy wykorzystują pojazdu dla celów dostania się do miejsca wykonywania pracy (budowy, klienci firmy) i parkują je w swoim miejscu zamieszkania.

Czy umowa o korzystanie z samochodu służbowego zawarta między pracodawcą a użytkownikiem, mająca charakter umowy o świadczeniach wzajemnych, rodzi obowiązek podatkowy po stronie użytkownika (podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodu - z tytułu użytkowania samochodu w drodze z miejsca zamieszkania do miejsca pracy)? Czy dojazd z miejsca zamieszkania do miejsca świadczenia pracy należy traktować jako użytkowanie pojazdu do celów prywatnych? Czy w tym przypadku fakt korzyści pracodawcy z tytułu nieponoszenia kosztów parkowania ma znaczenie dla ww. oceny?

Odpowiedź: W mojej opinii w przedstawionej sytuacji nie dochodzi do powstania przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń, samochody nie są bowiem wykorzystywane do celów prywatnych, a służbowych. W sytuacji, gdy pracownik zobowiązany jest do ponoszenia kosztów parkingu, dla firmy powstanie przychód.

1. Udostępnienie służbowego samochodu i wykorzystywanego w celach służbowych nie skutkuje powstaniem przychodu u pracownika

Przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna nieodpłatnych świadczeń, które wynikają z zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Udostępnienie pracownikowi samochodu nie powoduje powstania przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń tylko w sytuacji, gdy jest on wykorzystywana wyłącznie na potrzeby służbowe i rozwiązanie takie jest uzasadnione gospodarczo dla firmy. Ponadto przydzielenie samochodu służbowego powinno wynikać z charakteru pracy na danym stanowisku.

Z treści pytania wynika, że wskazane powyżej warunki są spełnione, dlatego też, w mojej ocenie, po stronie pracowników nie powstanie przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

Jednak należy mieć na uwadze, iż w takiej sytuacji organy podatkowe mogą starać się wykazać, iż samochody po godzinach pracy były wykorzystywane dla celów prywatnych - wówczas dla pracowników powstałby przychód, który podlegałby opodatkowaniu.

Zdaniem US: Dojazd pojazdem służbowym do i z pracy nie powoduje powstania przychodu po stronie pracownika

Pracownicy dojeżdżający samochodami służbowymi z wyznaczonego miejsca parkowania do siedziby płatnika oraz z siedziby płatnika do wyznaczonego miejsca parkowania nie uzyskują przychodów ze stosunku pracy w postaci innego nieodpłatnego świadczenia w sytuacji, gdy miejsce parkowania samochodu służbowego zostało im wyznaczone przez płatnika zgodnie z obowiązującym regulaminem. Sytuacja taka występuje, gdy płatnik nie dysponuje zabezpieczonym placem bądź garażem, w którym mogłyby bezpiecznie parkować samochody stanowiące jego własność. (...) przydzielenie samochodu służbowego, wynikające z charakteru pracy na danym stanowisku, nie stanowi przychodu pracownika ze stosunku służbowego, o ile samochód ten jest wykorzystywany w celach służbowych.

W konsekwencji przejazdy z oraz do miejsca parkowania nie będą również generowały przychodu ze stosunku pracy. Przejazdy te bowiem stanowią realizację celu służbowego, jakim jest dbałość o powierzone mienie spółki, wyrażająca się poprzez parkowanie samochodu służbowego w miejscu gwarantującym w najwyższym możliwym stopniu jego bezpieczeństwo, a tym samym stałą gotowość do użytkowania i osiągania przychodu.(Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 lutego 2009 r., nr IBPBII/1/415-89/09/HK).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: