eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Usługi budowlane: faktura VAT a PKWiU/PKOB

Usługi budowlane: faktura VAT a PKWiU/PKOB

2010-06-14 13:02

Do końca listopada 2008 r. istniał obowiązek podawania na fakturach VAT symbolu PKWiU (lub podstawy prawnej) przy świadczeniu usług bądź dostawie towarów opodatkowanych stawkami niższymi niż 22%. Obecnie takiego obowiązku nie ma, co jednak nie oznacza, iż informacji takich na fakturach zamieszczać nie można.
Usługi budowlane to dość specyficzna branża w zakresie podatku od towarów i usług. Ustawodawca przewidział dla nich przede wszystkim szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Co do zasady podlegają one opodatkowaniu wg stawki 22%. Nie jest jednak tak zawsze.

Zgodnie bowiem z art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług bądź §37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie VAT (tutaj preferencja ma charakter czasowy do końca grudnia 2010 r.), do usług budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stosuje się 7-proc. stawkę tego podatku.

§5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur wskazuje natomiast elementy, jakie powinna zawierać faktura VAT. Ust. 7 tego przepisu nakazuje, lecz jedynie w sytuacji, gdy dostawa towarów lub świadczenie usług jest zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy bądź na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, umieszczanie na tych dokumentach także:
  1. symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, jeżeli ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy powołują ten symbol, lub
  2. przepis ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku, lub
  3. przepis dyrektywy, który zwalnia od podatku tę dostawę lub to świadczenie.

Co za tym idzie, w przypadku zastosowania do świadczonych usług budowlano-montażowych obniżonej stawki podatku VAT (7 proc.) wykonawca nie ma obowiązku podawania na fakturze podstawy takiego postępowania.

Należy jednak pamiętać, że rozporządzenie wskazuje minimalny zakres informacji, jakie powinny zawierać faktury. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby przy stosowaniu obniżonych stawek podatku, czy też stawki podstawowej, podawać symbol PKWiU danego towaru lub usługi bądź podstawę prawną zastosowania tej stawki. Faktury takie z całą pewnością nie zostaną uznane za błędne a niekiedy mogą okazać się bardzo pomocne.

W przypadku usług budowlano-montażowych dotyczących budownictwa mieszkaniowego wykonawcy co do zasady mogą wskazywać jako podstawę prawną zastosowania obniżonej stawki podatku VAT bądź to symbol PKOB (polskiej klasyfikacji obiektów budowlanych) bądź też przepisy ustawy o VAT (art. 41 ust. 12) czy też rozporządzenia wykonawczego (§37).

Ważne!
Jedynie w przypadku sprzedaży towarów i usług zwolnionych z podatku VAT istnieje obowiązek podawania na fakturze podstawy prawnej zastosowania zwolnienia. Żaden przepis nie zabrania jednak jej podawania w pozostałych przypadkach.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.