eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Samochód w spadku: sprzedaż a podatek

Samochód w spadku: sprzedaż a podatek

2010-06-22 07:00

Sprzedaż samochodu w części, która została nabyta w drodze spadku, gdy sprzedaż ta ma miejsce przed upływem pół roku od nabycia spadku, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 18.05.2010 r. nr ITPB2/415-180/10/BK.
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

15 marca 2009 zmarł mąż wnioskodawczyni. Pomiędzy małżonkami istniała przez cały czas trwania małżeństwa wspólność majątkowa. Postanowieniem sądu nabyła ona wraz z córką w równych częściach spadek po zmarłym. W masie spadkowej znalazł się samochód osobowy, który małżonkowie nabyli w grudniu 2007 r. w trakcie trwania małżeństwa we wspólności ustawowej. Wnioskodawczyni podkreśliła, że córka zrzekła się na jej rzecz wszystkich dóbr. Aby spłacić kredyt zaciągnięty na powyższy samochód, wnioskodawczyni postanowiła go sprzedać, co nastąpiło 28 czerwca 2009 r. Powstała wątpliwość, czy od tej sprzedaży trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d. innych rzeczy,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że sprzedaż rzeczy przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, rodzi obowiązek w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie rzeczy następuje po upływie tego terminu, nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży rzeczy w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

 

1 2

następna

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.