eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Samochód w spadku: sprzedaż a podatek

Samochód w spadku: sprzedaż a podatek

2010-06-22 07:00

Przeczytaj także: Samochód wygrany w konkursie: sprzedaż a PIT


Z treści wniosku wynika, że w dniu 28 czerwca 2009 r. Wnioskodawczyni sprzedała samochód, który nabyła wraz z mężem w dniu 11 grudnia 2007 r. do majątku wspólnego. W dniu 15 marca 2009 r. mąż Wnioskodawczyni zmarł, a spadek po nim obejmujący przedmiotowy samochód odziedziczyła Wnioskodawczyni wraz z córką - w równych częściach. Swój udział w tym samochodzie córka przekazała na rzecz Wnioskodawczyni.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż dokonane w 2009 r. odpłatne zbycie przedmiotowego samochodu w części odpowiadającej udziałowi nabytemu przez Wnioskodawczynię w czasie trwania małżeństwa w 2007 r. nie będzie podlegało opodatkowaniu, z uwagi na upływ terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

Natomiast sprzedaż pojazdu w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w 2009 r. w drodze spadku i umowy zawartej z córką stanowi źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 19 ust. 1 cytowanej ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia (art. 19 ust. 3 ww. ustawy).

Stosownie do treści art. 19 ust. 4 ww. ustawy, jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie odpłatnego zbycia znacznie odbiega od wartości rynkowej nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. Jeżeli wartość ustalona w ten sposób odbiega, co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi zbywający.

W myśl art. 24 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), jeżeli przychód z odpłatnego zbycia nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

Reasumując, dochód uzyskany ze sprzedaży nabytych w 2009 r. udziałów w przedmiotowym samochodzie, ustalony zgodnie z zacytowanym art. 24 ust. 6 ustawy winien być wykazany w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym został uzyskany, tj. w terminie do 30 kwietnia 2010 r. (art. 45 ust. 1 ww. ustawy) i opodatkowany zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym według obowiązującej skali podatkowej.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: