eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Astmatyk a ulga rehabilitacyjna

Astmatyk a ulga rehabilitacyjna

2010-06-27 11:01

Przeczytaj także: Podatek liniowy: nawet zawieszona firma wyłącza preferencyjne opodatkowanie


Wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku, gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie (art. 26 ust. 7b ww. ustawy).

Mając na względzie powołane przepisy należy stwierdzić, że określenie „indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji” oznacza, że można zaliczyć do nich tylko i wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne, mające cechy sprzętu, urządzeń czy narzędzi o charakterze szczególnym (niestandardowym), konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej lub mające na celu ułatwienie tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonania wynika z niepełnosprawności. Oznacza to, że zakupione urządzenie musi posiadać właściwości leczniczo – rehabilitacyjne.

Z uregulowań zawartych w ww. przepisie wynika zatem, że:

* osoba chcąca skorzystać z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej musi posiadać orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez odpowiedni organ,
* pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu (urządzenia), a rodzajem niepełnosprawności pozostawać musi ścisły związek,
* zakupiony sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne powinny być wykorzystywane (używane) w rehabilitacji, służyć przywracaniu sprawności organizmu oraz ułatwiać osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wynika z niepełnosprawności,
* cechą zakupionego urządzenia (sprzętu) musi być jego indywidualny charakter,
* zalecenie co do jego stosowania powinien wydać lekarz specjalista stosownie do stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej i potrzeb indywidualnej rehabilitacji.

Do tej kategorii wydatków nie można natomiast zaliczyć wydatków poniesionych na nabycie sprzętu gospodarstwa domowego, choćby były to urządzenia niezbędne lub wręcz konieczne przy wykonywaniu czynności życiowych i choćby zostały dostosowane do rodzaju niepełnosprawności.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca choruje na astmę oskrzelową i jest uczulony na kurz i pleśnie. W związku z ww. chorobą został zakwalifikowany do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności i w celu oczyszczania powietrza z alergenów zamierza zakupić urządzenie czyszcząco-filtrujące, którego stosowanie zaleca mu lekarz alergolog.

Reasumując - w przypadku gdy Wnioskodawca będący inwalidą o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze względu na astmę oskrzelową na tle alergicznym, zakupi urządzenie czyszcząco-filtrujące, mające na celu oczyszczanie powietrza z alergenów, będzie mógł skorzystać z odliczeń, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale tylko wówczas gdy urządzenie to nie będzie stanowiło sprzętu gospodarstwa domowego, będzie natomiast niezbędne w rehabilitacji lub ułatwi wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wynika z niepełnosprawności.

Jednakże wskazać należy, że odliczeniu od dochodu będą podlegały tylko wydatki, w tej części, która nie zostanie Wnioskodawcy sfinansowana ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub nie zostanie zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek formie.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: