eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Transport samochodu bez AC a koszty firmy

Transport samochodu bez AC a koszty firmy

2010-06-29 12:31

Ustawodawca wyłączył część ponoszonych przez przedsiębiorców wydatków z podatkowych kosztów uzyskania przychodu. Znalazły się tutaj m.in. wydatki na remonty powypadkowe samochodów nieobjętych ubezpieczeniem dobrowolnym. Czy zalicza się tutaj także koszty przewiezienia samochodu do warsztatu popsutego nie koniecznie wskutek wypadku?

Przeczytaj także: Remont powypadkowy samochodu bez AC a VAT i koszty firmy

Rozpatrzmy następującą sytuację: Przedsiębiorca jechał samochodem stanowiącym środek trwały jego firmy do klienta. W pewnym momencie auto zgasło i nie dało się ponownie uruchomić. Przedsiębiorca zadzwonił po pomoc drogową, która to przewiozła jego samochód na lawecie do wskazanego warsztatu samochodowego. Okazało się, że uszkodzeniu uległ komputer pojazdu, który trzeba było wymienić na nowy. Samochód ten nie miał opłaconego autocasco. Czy wydatek poniesiony na transport tego pojazdu do warsztatu przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) mówi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Jednakże kosztami takimi nie są m.in. straty powstałe w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz koszty ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym (art. 23 ust. 1 pkt 48 updof).

Wyjątki w zakresie uznawania wydatków z koszty uzyskania przychodów zostały określone przez ustawodawcę enumeratywnie. Jest to katalog zamknięty, którego nie należy rozszerzać.

Zgodnie z przytoczonym art. 23 ust. 1 pkt 48 kosztami uzyskania przychodu nie są jedynie wydatki ponoszone na remont powypadkowy samochodu, który nie miał wykupionego autocasco.

W naszym przypadku natomiast nie doszło do kolizji/wypadku, samochód uległ jedynie awarii (uszkodził się komputer). Należałoby się także zastanowić, czy w jakiejkolwiek sytuacji koszty transportu samochodu, czy to poprzez holowanie czy też na lawecie, można zaliczyć do kosztów remontu? Zdaniem autora nie. Co prawda w przypadku wypadku drogowego jak najbardziej są to koszty związane z tym wypadkiem. Trudno jednak uznać, że są to koszty remontu (czyli czynności mające na celu przywrócenie stanu poprzedniego pojazdu poprzez naprawę lub wymianę części uszkodzonych bądź zniszczonych wskutek wypadku). Przewiezieni samochodu stanowi tutaj jedynie inne koszty.

W związku z powyższym ujęcie w kosztach działalności gospodarczej transportu firmowego samochodu (przewóz na lawecie/holowanie) nie jest uzależnione od tego, czy pojazd ten miał wykupione ubezpieczenie dobrowolne. Nie jest tutaj także – zdaniem autora – istotne to, czy transport ten wynikał ze zwykłego popsucia się pojazdu na drodze, czy też wypadku drogowego. Wydatek taki należy ująć w kosztach uzyskania przychodu na zasadach ogólnych. Stanowi on koszt inny niż bezpośrednio związany z uzyskiwanymi przychodami i jest potrącalny w dacie jego poniesienia.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: