eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Emisja akcji a odliczenie VAT

Emisja akcji a odliczenie VAT

2010-07-20 12:59

Jednym ze sposobów pozyskania kapitału jest emisja akcji. Wiąże się ona jednak z pewnymi dodatkowymi wydatkami, takimi jak np. koszty przygotowania prospektu emisyjnego, koszty doradztwa prawnego czy finansowego. Wciąż trwa batalia o to, czy wydatki takie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. A jak jest z podatkiem VAT? - czy z faktur wydatki te dokumentujące można go odliczyć?

Przeczytaj także: Wydatki na emisję akcji a odliczenie VAT

Ustawa o podatku od towarów i usług wskazuje, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Stanowi tak art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

W związku z powyższym istotny jest związek między dokonanymi zakupami a działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika. Odliczyć można bowiem jedynie podatek naliczony od tych czynności, które w sposób bezpośredni lub pośredni są związane z transakcjami opodatkowanymi VAT. Czy taki związek występuje w przypadku emisji akcji?

Odpowiedzi w tym zakresie udzielił m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 17.11.2009 r. nr ITPP1/443-829/09/AT. Organ podatkowy wskazał, że związek, o którym mowa wyżej może mieć charakter bezpośredni (zakup materiałów do wytworzenia produktu podlegającego odsprzedaży) bądź też pośredni (koszty ogólne). Jeżeli jednak związek taki występuje (ponoszone wydatki na proces podwyższenia kapitału mają finansować działalność opodatkowaną podatnika – w rozpatrywanej przez organ podatkowy sytuacji pozyskane środki mają finansować inwestycje w majątek trwały), podatek naliczony z faktur dokumentujących poniesione wydatki podlega odliczeniu od podatku należnego.

Warto dodać, że kwestia ustalenia, czy od wydatków poniesionych na emisję akcji można odliczyć podatek VAT, była także przedmiotem wyroku Europejskiego trybunału Sprawiedliwości z 26 maja 2005 r. w sprawie C-465/03, który to stwierdził, że artykuł 17 ust. 1 i 2 szóstej dyrektywy 77/388, zmienionej dyrektywą 95/7, przyznaje prawo do odliczenia całego podatku od wartości dodanej z tytułu wydatków ponoszonych przez podatnika w związku z różnymi świadczeniami wykonanymi na jego rzecz w ramach emisji akcji. Jest tak oczywiście pod warunkiem, że wszystkie czynności dokonane przez tego podatnika w ramach jego działalności gospodarczej są opodatkowane.

Koszty uzyskanych świadczeń w konsekwencji stanowią bowiem element cenotwórczy jej towarów (świadczenia takie pozostają w bezpośrednim i ścisłym związku z działalnością gospodarczą podatnika).

Na zakończenie dodajmy, że o ile powyższe obecnie nie budzi większych wątpliwości, tak przed 1 grudnia 2008 r. stanowisko organów podatkowych było zgoła odmienne. Wtedy to bowiem art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT stanowił bowiem, że podatku tego nie można odliczyć od wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, a jak już wskazano wyżej, o to, czy wydatki na emisję akcji stanowią koszty podatkowe, wciąż toczy się spór, w którym fiskus uważa, że wydatki te kosztem być nie mogą.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: