eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Wynajem środka trwałego to przychód firmy

Wynajem środka trwałego to przychód firmy

2010-07-21 07:12

Przychód uzyskany z tytułu najmu budynku sklepu stanowiącego środek trwały prowadzonej działalności gospodarczej jest przychodem ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 30.06.2010 r. nr IBPBI/1/415-372/10/ZK.

Przeczytaj także: Najem środków trwałych a ryczałt ewidencjonowany

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawczyni prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą – sklep wielobranżowy. 01 lutego 2010 r. zawarła umowę najmu, na mocy której wynajęła budynek sklepu stanowiący jej własność i będący środkiem trwałym firmy, w którym do tego czasu prowadziła działalność gospodarczą. 17 lutego 2010 r. wnioskodawczyni zawiesiła prowadzenie działalności gospodarczej na 24 miesiące zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Obecnie jest zatrudniona na umowę o pracę. Zadała pytanie, czy przychody z najmu sklepu może zaliczyć do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (przychody z najmu), a jeśli tak to czy będzie uprawniona do opodatkowania uzyskanych przychodów na zasadach ogólnych bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), odrębnymi źródłami przychodów są:

* pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
* najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (pkt 6).

Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Przy czym, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy).

Z powyższych przepisów wynika, iż najem dla celów podatkowych może być traktowany jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub jako odrębne źródło przychodów, określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy. Co do zasady dokonanie kwalifikacji w ww. zakresie oraz określenie sposobu rozliczenia przychodów z najmu, ustawodawca pozostawił osobie oddającej rzeczy w najem.

Zauważyć jednak należy, iż w przypadku gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z pozarolniczą działalnością gospodarczą, lub najem jest przedmiotem tej działalności, to zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy, przychody z wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości zaliczane są, w świetle art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.(…)

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż przychód uzyskany z tytułu najmu budynku sklepu nie może stanowić przychodu ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (najem, dzierżawa itp.), gdyż jest on przychodem ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej. Zauważyć przy tym należy, iż samo zawieszenie przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, na podstawie przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. z 2007r. Nr 155, poz. 1095 ze zm.), nie wpływa na kwalifikację ww. przychodów, które w dalszym ciągu są przychodami z działalności gospodarczej. Mając na względzie, iż organ podatkowy nie może interpretować przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, gdyż nie są to przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej, wskazać jedynie należy, iż zgodnie z art. 14a ust. 3 tej ustawy, w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: