eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Pożyczka poza bankiem a podatek VAT

Pożyczka poza bankiem a podatek VAT

2010-08-20 13:29

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 9 kwietnia 2010 r. wyraził pogląd, iż udzielanie pożyczek poza systemem bankowym jest usługą pośrednictwa finansowego zwolnioną z podatku od towarów i usług (dalej "podatek VAT", sygn. ITPP1/443-67/10/AT).

Przeczytaj także: Fiskus wyjaśnia: stawka VAT na przechowywanie instrumentów finansowych

Stan faktyczny, którego dotyczyła interpretacja wyglądał następująco: wnioskodawca zawarł umowę o współpracy finansowej, na podstawie której strony (czynni podatnicy VAT) zobowiązały się do udzielania sobie wzajemnie oprocentowanych pożyczek pieniężnych. Wnioskodawca klasyfikuje udzielanie pożyczek pod symbolem 65.22.1 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (dalej „PKWiU”) czyli jako „usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym”.

Wnioskodawca zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (dalej „organ podatkowy”) z zapytaniem, czy udzielanie pożyczek w ramach zawartej umowy podlega podatkowi VAT jako usługa pośrednictwa finansowego, która jednocześnie korzysta ze zwolnienia od tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej „ustawa o VAT”). Wnioskodawca stanął na stanowisku, iż skoro opisana czynność została wymieniona w klasyfikacjach statystycznych jako usługa pośrednictwa finansowego i nie została wyłączona ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie załącznika nr 4 do ustawy o VAT, będzie korzystała w całości z tego zwolnienia.

Organ podatkowy w odpowiedzi (interpretacji indywidualnej) podzielił stanowisko wnioskodawcy. W uzasadnieniu wskazał on, iż udzielanie pożyczek, od których naliczane są odsetki, co do zasady stanowi świadczenie odpłatnej usługi, podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednakże dla niektórych czynności (m.in. usług pośrednictwa finansowego) ustawodawca przewidział możliwość zastosowania zwolnień od podatku VAT. Organ podatkowy stwierdził, iż opisane przez wnioskodawcę usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym podlegają zwolnieniu z opodatkowania jako usługi pośrednictwa finansowego, o których mowa w pozycji 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT.

W interpretacji indywidualnej wskazano ponadto, iż usługa udzielania pożyczek korzysta ze zwolnienia z podatku VAT, o ile czynność ta została prawidłowo sklasyfikowana w grupowaniu PKWiU.

Powyższe warunkowe stwierdzenie jest dla wnioskodawcy (oraz pośrednio innych podatników) niekorzystne, bowiem otrzymanie pozytywnej interpretacji nie eliminuje ryzyka podatkowego w przypadku potencjalnego zakwestionowania prawidłowości klasyfikacji statystycznej udzielanych pożyczek.

Należy zatem pamiętać, iż w celu zminimalizowania ryzyka, warto wystąpić najpierw do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi z prośbą o wydanie potwierdzenia, że świadczenie określonych usług mieści się w danym grupowaniu PKWiU, a dopiero później do organów podatkowych z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

Reasumując, w odpowiedzi na przedstawione przez wnioskodawcę zapytanie stwierdzono, iż opisana we wniosku usługa udzielania pożyczek świadczona poza systemem bankowym, za którą wnioskodawca pobiera odpłatność w postaci odsetek, podlega przepisom ustawy o VAT i – jako niewymieniona w wyłączeniach załącznika nr 4 do tej ustawy – korzysta ze zwolnienia od tego podatku, o ile faktycznie czynność ta została prawidłowo sklasyfikowana w grupowaniu PKWiU.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: