eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Podróż służbowa wspólnika a przychody podatkowe

Podróż służbowa wspólnika a przychody podatkowe

2010-08-25 05:21

Sfinansowanie podróży służbowej wspólnika spółki jawnej ze środków spółki nie skutkuje powstaniem przychodu po stronie wspólnika. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 11.08.2010 r. nr ILPB1/415-577/10-2/KŁ.

Przeczytaj także: Wypłacona kierowcy dieta to nie przychód podatkowy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wspólnicy spółki jawnej odbywają podróże służbowe zarówno krajowe jak i zagraniczne. Celem tych podróży są m.in. spotkania z kontrahentami podczas których negocjowane są warunki współpracy czy zakup środków trwałych. Z tytułu tych podróży wspólnikom wypłacane są diety oraz zwracane koszty noclegów, które spółka zalicza do kosztów uzyskania przychodów w wysokości przysługującej pracownikom określonej w odrębnych ustawach. Powstała wątpliwość, czy koszty diet oraz noclegów stanowią dla wspólników przychód podlegający opodatkowaniu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas:

1. podróży służbowej pracownika,
2. podróży osoby niebędącej pracownikiem

- do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.

W myśl art. 8 § 1 i 2 i art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. u. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Spółka jawna może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Prowadzenie spraw spółki rozumiane jako podejmowanie decyzji dotyczących funkcjonowania spółki jest ustawowym prawem i obowiązkiem każdego wspólnika. Za prowadzenie tychże spraw wspólnik spółki nie otrzymuje wynagrodzenia, co wynika bezpośrednio z art. 46 Kodeksu spółek handlowych.

Jednakże w przypadku odbywania podróży służbowych przez wspólnika w celu załatwienia spraw spółki zasadnym jest rozróżnienie - z podatkowego punktu widzenia - statusu wspólnika spółki osobowej od statusu pracownika. Do wspólnika – osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą – nie mogą mieć bowiem zastosowania regulacje szczególne dotyczące pracowniczych podróży służbowych zawarte zarówno w przepisach szczególnych jak i w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. w związku z tym, normy określone w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o podatku dochodowym, biorąc pod uwagę zdarzenie zaprezentowane we wniosku, nie znajdą zastosowania.

W kontekście informacji zaprezentowanych we wniosku, po stronie wspólnika spółki nie wystąpi przychód podlegający opodatkowaniu. W przedmiotowej sprawie finansowanie podróży wspólników następuje ze środków spółki jawnej. Przepis art. 28 Kodeksu spółek handlowych precyzuje, że majątek spółki jawnej stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.

W konsekwencji, sfinansowanie podróży służbowej wspólnika spółki jawnej ze środków spółki nie skutkuje powstaniem u niego przychodu, zatem na spółce nie ciążą z tego tytułu obowiązki płatnika.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: