eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż wizerunku dziecka a zeznanie roczne

Sprzedaż wizerunku dziecka a zeznanie roczne

2010-08-26 06:21

Wynagrodzenia za udostępnienie wizerunku małoletniego dziecka, które w związku z udostępnianiem tego wizerunku nie wykonywało żadnej pracy, nie można zakwalifikować do kategorii przychodów z pracy, ani też do przychodu z praw autorskich. Przychód ten rodzic dziecka wykazuje w swoim zeznaniu podatkowym. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 10.08.2010 r. nr ITPB2/415-480/10/MM.
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Podatniczka pozostaje z małżonkiem we wspólnocie majątkowej małżeńskiej. Za 2009 r. złożyła z nim wspólne zeznanie roczne. W roku tym ich 7-letnia córka otrzymała propozycję firmy reklamowej na zaprezentowanie swojego wizerunku w reklamie, nie wykonując przy tym żadnej pracy ani innych czynności. Wynagrodzenie za powyższe (sprzedaż wizerunku) firma reklamowa wykazała w PIT-11 wystawionym na córkę w rubryce 8 jako prawa autorskie. W związku z powyższym podatniczka wraz z mężem w 2010 r. złożyła za 2009 r. PIT-36 oraz dwa załączniki PIT/M, w których każdy z małżonków wpisał przypadającą na niego część wynagrodzenia córki. Urząd skarbowy uznał, że za córkę należało złożyć oddzielne zeznanie. W związku z powyższym powstała wątpliwość, jak należało postąpić? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) – w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r., dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Z wykładni gramatycznej art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika zatem, iż co do zasady dochody małoletnich dzieci dolicza się do dochodów rodziców, za wyjątkiem dochodów wyraźnie wskazanych w tym przepisie. Tylko dochody z pracy małoletnich dzieci, stypendiów oraz dochody z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku podlegają opodatkowaniu na imię małoletniego dziecka.

Sposób opodatkowania dochodów małoletnich dzieci uzależniony został od tego, czy rodzicom przysługuje zarząd nad danym składnikiem majątku dziecka, czy też nie, a to z kolei wynika z przepisów ustawy dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.). W myśl art. 101 § 1 tej ustawy, rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską, natomiast zgodnie z art. 101 § 2 ww. ustawy, zarząd sprawowany przez rodziców nie obejmuje zarobku dziecka ani przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż z tytułu udostępnienia wizerunku 7 letniej córki wypłacono jej wynagrodzenie. Udostępnienie wizerunku nie wiązało się z wykonywaniem żadnych czynności, oraz pracy przez małoletnią córkę.

Ww. wynagrodzenie wykazane zostało w informacji PIT-11 za 2009 r. wystawionej za rok 2009 na jej imię i nazwisko, w rubryce 8 – prawa autorskie.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.