eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Obowiązki BHP a koszty w KPiR

Obowiązki BHP a koszty w KPiR

2010-08-31 12:25

Przedsiębiorca zatrudniający pracowników musi liczyć się z dopełnieniem szeregu obowiązków, które nakładają na niego przepisy BHP. Czy wydatki poniesione w tym celu stanowią koszty uzyskania przychodu a jeśli tak, to jak je ująć w księdze podatkowej?

Przeczytaj także: Szkolenia BHP w firmie a koszty podatkowe

Art. 207 Kodeksu pracy stanowi, że pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Koszty działań podejmowanych przez pracodawcę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w żaden sposób nie mogą obciążać pracowników.

Wszyscy pracownicy powinni być przede wszystkim przeszkoleni z zakresu BHP i to jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek działań służbowych. Ponadto pracodawca powinien zapewnić pracownikom okresowe szkolenia w tym zakresie (art. 2373 K.p.). To jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy w zakresie BHP (który także powinien odbyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków i szkolenie to także powinno być okresowo powtarzane).

Do innych, najczęstszych obowiązków pracodawcy w zakresie BHP należą m.in. zapewnienie pracownikom środków ochrony indywidualnej, obuwia i odzieży roboczej (jak też dbanie o ich należyty stan, tj. pranie i czyszczenie), środków higieny osobistej czy też posiłków i napoi profilaktycznych. Zakres świadczeń BHP jest uzależniony z reguły od rodzaju i warunków wykonywanej przez pracowników pracy. Niekiedy, gdy nie jest możliwe zapewnienie świadczeń rzeczowych wynikających z BHP, w zamian pracownikom wypłacany jest ekwiwalent pieniężny z tego tytułu.

Co się zaś tyczy podatkowych kosztów uzyskania przychodu, jak stanowi art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za koszt taki uważa się każdy wydatek, który został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Ponoszone przez pracodawcę wydatki na świadczenia rzeczowe dla pracowników, wynikające z przepisów BHP (wskazane wyżej środki ochrony indywidualnej, odzież robocza, środki higieny osobistej, posiłki i napoje profilaktyczne) jak też wypłacane świadczenia pieniężne (np. ekwiwalent za pranie odzieży roboczej, używanie własnej odzieży czy tez obuwia) służą zapewnieniu pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Wydatki takie są pośrednio związane z uzyskaniem przychodu. Jednocześnie nie zostały bezpośrednio z kosztów podatkowych wyłączone (ustawodawca nie ujął ich w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W związku z tym wydatki te podatkowe koszty uzyskania przychodu stanowią. Ujmuje się je w kolumnie 13 księgi przychodów i rozchodów „Pozostałe wydatki”.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: