eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Świadczenie usług a informacja VAT-UE

Świadczenie usług a informacja VAT-UE

2010-08-31 12:26

Od początku 2010 r. w informacjach podsumowujących VAT-UE wykazuje się nie tylko wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, ale także usługi świadczone dla unijnych kontrahentów. Należy jednak pamiętać, że obowiązek ten nie dotyczy wszystkich usług.

Przeczytaj także: Brak pracowników przekreśla stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej

Jak stanowi art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje (zwane informacjami podsumowującymi) m.in. o dokonanych usługach, do których stosuje się art. 28b , na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0 %, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca.

Z powyższego przepisu wynika kilka istotnych informacji. Przede wszystkim wskazuje on krąg podmiotów, na rzecz których wartość świadczonych usług należy w informacji podsumowującej wykazać (podatnicy podatku od wartości dodanej lub osoby prawne niebędące takimi podatnikami, zidentyfikowani na potrzeby podatku od wartości dodanej).

Po wtóre, wskazuje on jakie usługi w informacji podsumowującej powinny się znaleźć. Chodzi tutaj tylko o takie usługi, do których ma zastosowanie art. 28b ustawy o VAT (tj. w stosunku do których miejsce świadczenia ustala się na zasadach ogólnych). W informacji VAT-UE nie należy zatem wykazywać usług wymienionych w art. 28c-28n zawierających wyjątki od ogólnej reguły (np. usług budowlanych, architektonicznych, rzeczoznawców).

Przypomnijmy, art. 28b mówi, że miejscem świadczenia (czyli opodatkowania) usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania. Jeżeli usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności. Z kolei w przypadku gdy usługobiorca nie posiada siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności, o których mowa wyżej, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym zwykle prowadzi on działalność lub w którym ma on miejsce zwykłego pobytu.

Należy także pamiętać, co także wynika z przytoczonego wcześniej art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, że informacja podsumowująca powinna zawierać tylko te usługi, które nie są opodatkowane stawką 0% lub zwolnione z opodatkowania podatkiem od wartości dodanej (tj. w kraju członkowskim). Polski podatnik (jako usługodawca) powinien zatem zdobyć wiedzę, czy dana usługa w kraju usługobiorcy nie jest z podatku zwolniona bądź opodatkowana stawką 0%. Najprostszym sposobem wydaje się tutaj być zapytanie o to kontrahenta unijnego. Ten bowiem będzie musiał daną usługę opodatkować (bądź nie) zgodnie z właściwą stawką podatku obowiązującą w jego kraju.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: