eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Akcja ratownicza OSP: ekwiwalent a zaliczka na podatek

Akcja ratownicza OSP: ekwiwalent a zaliczka na podatek

2010-09-08 09:49

Przeczytaj także: Podatek dochodowy od wynagrodzenia za poręczenie kredytu


Stosownie do art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380 ze zm.), członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu ustala rada gminy w drodze uchwały.

W myśl art. 28 ust. 3 ww. ustawy, ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie.(…)

W świetle powołanych powyżej przepisów prawa należy stwierdzić, iż wypłacany przez Wnioskodawcę członkom ochotniczych straży pożarnych ekwiwalent pieniężny za udział w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, przysługujący każdemu członkowi ochotniczej straży pożarnej, tj. zarówno rolnikom, emerytom, uczniom, studentom, bezrobotnym i osobom pozostającym w stosunku pracy, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Zgodnie natomiast z art. 42a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

W oparciu o powołany przepis art. 42a ww. ustawy na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek sporządzenia i przekazania osobie fizycznej będącej członkiem ochotniczej straży pożarnej oraz właściwemu organowi podatkowemu informacji PIT-8C o wysokości uzyskanego przychodu, w terminie i na zasadach określonych w art. 42a ustawy, bowiem jak wykazano powyżej, członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny, który stanowi przychód zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, organ podatkowy wyjaśnia, iż w sytuacji, gdyby przedmiotowy ekwiwalent pieniężny nie korzystałby ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wówczas stanowiłby dla podatnika przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy podatkowej, jednakże zgodnie z powołanym powyżej art. 42 ww. ustawy na Wnioskodawcy nie spoczywałby obowiązek naliczenia zaliczki podatku, ponieważ osiągnięty przychód podatnik byłby zobowiązany rozliczyć samodzielnie w składanym zeznaniu rocznych, w oparciu o uzyskaną od Wnioskodawcy informację PIT-8C.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: