eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Przychody z najmu a zaliczka na podatek

Przychody z najmu a zaliczka na podatek

2010-09-09 12:40

Tzw. najem prywatny może być opodatkowany podatkiem dochodowym w dwojaki sposób: na zasadach ogólnych wg skali podatkowej bądź ryczałtem ewidencjonowanym. Przy wyborze pierwszej metody należy pamiętać m.in. o sposobie wykorzystania kwoty zmniejszającej podatek.

Przeczytaj także: Działalność gospodarcza i prywatny najem w deklaracji i ewidencji VAT

Rozpatrzmy następującą sytuację: W 2010 r. obok dochodów z tytułu umowy o pracę podatnik będzie uzyskiwał także dochody z najmu nieruchomości (garażu). Do tej pory kwotę zmniejszającą podatek przy ustalaniu zaliczki uwzględniał zakład pracy. Czy powyższe zmieni się przy założeniu, że najem będzie opodatkowany na zasadach ogólnych?

Jak stanowi art. 32 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof), obliczoną zaliczkę na podatek dochodowy pracownika zakład pracy zmniejsza o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej (w roku 2010 kwota zmniejszająca wynosi 556,02 zł), jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży zakładowi pracy oświadczenie według ustalonego wzoru, w którym stwierdzi, że:
  1. nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika;
  2. nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną;
  3. nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3;
  4. nie otrzymuje świadczeń pieniężnych od organu zatrudnienia lub od biura terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;
  5. ten zakład pracy jest właściwy do stosowania tego zmniejszenia.

Wskazany wyżej (w pkt 3) art. 44 ust. 3 updof mówi z kolei, że podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz z najmu lub dzierżawy są obowiązani wpłacać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy. Wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego ustala się w następujący sposób:
  1. obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku;
  2. zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b - czyli m.in. przy zastosowaniu w pełnej wysokości kwoty zmniejszającej podatek;
  3. zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.

Należy pamiętać, iż kwota zmniejszająca podatek w danym roku jest jedna dla wszystkich dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych wg skali podatkowej. Ponieważ ustawodawca nie przewiduje innego sposobu obliczenia zaliczki na podatek dla dochodów z najmu opodatkowanych na zasadach ogólnych, niż we wskazanym wyżej art. 44 ust. 3 updof (czyli z zastosowaniem kwoty zmniejszającej), podatnik powinien zawiadomić pracodawcę, aby ten zaprzestał stosowania kwoty zmniejszającej podatek przy obliczaniu zaliczki na podatek od dochodów ze stosunku pracy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: