eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Aport nieruchomości: wartość początkowa

Aport nieruchomości: wartość początkowa

2010-09-12 11:53

Wartość początkowa wniesionych aportem do Spółki cywilnej nieruchomości może zostać ustalona w wysokości ich wartości rynkowej z dnia wniesienia do Spółki. Takie stanowisko podatnika potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 07.09.2010 r. nr IPPB1/415-669/10-3/EC.

Przeczytaj także: Inwestycja wniesiona aportem: wartość początkowa

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca, osoba prowadząca działalność gospodarzą na własne nazwisko, zamierza zawiązać z innym przedsiębiorcą spółkę cywilną. Do spółki tej rozważa on wniesienie aportu w postaci nabytych wcześniej na cele prywatne sześciu działek stanowiących grunt niezabudowany przeznaczony pod zabudowę. Działki te zostały nabyte w latach 1999-2009 z zamiarem darowizny na rzecz dzieci. Grunty te nigdy nie były wykorzystywane w prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej. Wnioskodawca wskazał także, że nie posiada, ani nie posiadał wcześniej statusu rolnika ryczałtowego, nie jest czynnym podatnikiem VAT, a nieruchomości nie były odpłatnie ani nieodpłatnie udostępniane innym osobom. Na dzień wniesienia aportu ustalona zostałaby wartość rynkowa gruntów. Powstała wątpliwość, w jakiej wartości wykazać je w księgach i ewidencji środków trwałych spółki cywilnej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny tego stanowiska. A było ono następujące:

„(…) Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do treści art. 22g ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie z ust. 1 pkt 3-5 oraz ust. 2, 8, 9, 14 i 15, przepis art. 19 stosuje się odpowiednio (art. 22g ust. 16 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 19 ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak wartość ta, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, wartość tę określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio (art. 19 ust. 1 ww. ustawy).

W związku z przedstawionymi powyżej przepisami Wnioskodawca może przyjąć, że wartość początkowa wniesionych aportem do Spółki cywilnej nieruchomości tj. składników majątku, będących środkami trwałymi, w tej Spółce może zostać ustalona w wysokości ich wartości rynkowej z dnia wniesienia do Spółki.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: