eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Grunt rolny: kiedy podatek od nieruchomości?

Grunt rolny: kiedy podatek od nieruchomości?

2010-09-15 13:45

Grunty rolne co do zasady nie są opodatkowane podatkiem od nieruchomości, jako że podlegają pod podatek rolny. Może się jednak zdarzyć, że podatek od nieruchomości zostanie nałożony także i na nie. Będzie tak w sytuacji ich faktycznego wykorzystywania w prowadzonej działalności gospodarczej.
Rozpatrzmy następującą sytuację: Przedsiębiorca posiada m.in. grunty rolne. Nie wykorzystuje ich jednak w prowadzonej działalności gospodarczej. Czy w takiej sytuacji należy je opodatkować podatkiem od nieruchomości?

Art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wskazuje, że przez grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej należy rozumieć grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b (czyli znajdujących się pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych), chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.

Powyższy przepis wskazuje zatem, że co do zasady wszelkie grunty (oraz inne nieruchomości) będące w posiadaniu przedsiębiorcy, a więc także i grunty rolne, są traktowane jako związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Należy jednak pamiętać, iż powyższy przepis zawiera jedynie definicję nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą. Tę stosuje się natomiast do ustalenia prawidłowej stawki podatku, ale tylko w stosunku do tych nieruchomości, które podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Jak natomiast stanowi art. 2 ust. 2 tejże ustawy, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Dodajmy w tym miejscu, iż stwierdzenia, które grunty uznaje się za użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych bądź lasy, dokonuje się na podstawie ich klasyfikacji w ewidencji gruntów i budynków (art. 1a ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

Z przytoczonych przepisów wynika zatem, że grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów jako rolne z zasady nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Wyjątek stanowią tutaj jedynie te z nich, które zostały zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Należy przy tym pamiętać, że z zajęciem takim nie mamy do czynienia jedynie w przypadku ich posiadania przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą, lecz wtedy, gdy są na nich rzeczywiście wykonywane czynności składające się na prowadzenie działalności gospodarczej.

Tym samym dopóki dany grunt rolny na taką działalność nie zostanie zajęty, nasz przedsiębiorca nie będzie od niego płacił podatku od nieruchomości.

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.