eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Deklaracja VAT: import usług

Deklaracja VAT: import usług

2010-09-22 13:20

W deklaracji VAT-7 (VAT-7K bądź VAT-7D) oprócz dostawy towarów i usług oraz podatku należnego z tego tytułu wykazuje się także import usług. Warto pamiętać jednak, że w zależności od jego rodzaju, pozycje deklaracji w których import się wykazuje, mogą być różne.
Rozpatrzmy następującą sytuację: Polski przedsiębiorca nabył od niemieckiego kontrahenta usługę transportową, który przewiózł jego towar z Niemiec do Polski. Usługę taką nabył także od kontrahenta z Ukrainy. Tutaj transport odbył się tylko na terytorium Polski. Żaden z kontrahentów nie ma w Polsce siedziby ani miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Jak wykazać import usług (po stronie podatku należnego) od tych transakcji w deklaracji VAT-7?

Ogólna zasada miejsca świadczenia (opodatkowania) usług została zawarta w art. 28b ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem miejscem tym, w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, a w przypadku usług świadczonych dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności. Co istotne, nie ma tutaj znaczenia, gdzie dana usługa faktycznie została wykonana. Od tej reguły ustawodawca przewidział kilka wyjątków, które jednak są nieistotne w naszym przypadku.

Art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi z kolei, że podatnikami są również osoby prawne jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju.

Co za tym idzie, w przypadku nabycia usług od podmiotu zagranicznego, co do zasady dla usługobiorcy czynność ta stanowi import usług i to na nim ciąży obowiązek rozliczenia podatku VAT od nich. Usługa taka powinna być udokumentowana fakturą wewnętrzną VAT.

Dodajmy w tym miejscu, iż nie jest tutaj istotne to, z którego państwa jest kontrahent świadczący usługę. Zarówno w przypadku usług świadczonych przez podmioty z państw członkowskich UE jak też z krajów trzecich nabywca jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT. Powyższe ma jednak znaczenie przy sporządzaniu deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług. Dlaczego?

Import usług wykazuje się w deklaracji VAT-7 przede wszystkim w poz. 37 i 38. W pozycjach 39 i 40 natomiast wykazuje się dodatkowo podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu importu usług, ale tylko dla których miejsce świadczenia określa się na podstawie art. 28b ustawy oraz nabywanych tylko od podatników podatku od wartości dodanej nakładanego na terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej innym niż terytorium Polski.

Nasz przedsiębiorca zatem w pozycjach 37 i 38 wykaże zarówno import usług transportowych od kontrahent z Niemiec jak i z Ukrainy. W pozycjach 39 i 40 z kolei wykaże jedynie import usług transportowych nabytych od kontrahenta z Niemiec (Ukraina nie jest państwem członkowskim UE).

Na zakończenie dodajmy, iż w przypadku nabycia tych usług w celu wykonywania czynności opodatkowanych przez przedsiębiorcę, obliczony VAT należny stanie się VAT naliczonym podlegającym odliczeniu (w tej samej deklaracji).

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.