eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Samochody z kratką w VAT: leasing w 2010 r.

Samochody z kratką w VAT: leasing w 2010 r.

2010-10-24 10:14

Przedsiębiorca biorący samochód z tzw. kratką w leasing uprawniony jest do odliczenia 100% podatku naliczonego od towarów i usług. Możliwość taką otworzyło orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Magoora (sygn. C¬-414/07). Trybunał stwierdził, iż Polska nie miała prawa wprowadzenia bardziej rygorystycznych zasad odliczania podatku naliczonego, niż te obowiązujące w dniu 30 kwietnia 2004 r.
Nie była również uprawniona do wprowadzenia ich w terminie późniejszym. W związku z powyższym Minister Finansów w interpretacji ogólnej z dnia 13 lutego 2009 r. (znak: PT3/812/4/15/CZE/09/185) potwierdził uprawnienie przedsiębiorców do całościowego odliczenia podatku naliczonego, również w przypadku samochodów „z kratką” wziętych w leasing.

Te korzystne zasady mają niestety ulec zmianie wraz z początkiem 2011 r. Przedsiębiorca będzie mógł wówczas odzyskać jedynie 60% podatku od towarów i usług, składającego się na cenę samochodu, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Ograniczenia dotyczyć będą samochodów o dopuszczalnej ładowności 500 kg oraz masie całkowitej do 3,5 tony. Tak wynika z założeń do nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowanych przez Ministerstwo Finansów. Drogę do tych regulacji otworzyła zgoda Komisji Europejskiej z dnia 7 czerwca 2010 r. na wprowadzenie ograniczeń w odliczeniach podatku od towarów i usług w przypadku nabycia samochodu.

Przepisy przejściowe pozwalają jednak w dalszym ciągu korzystać z pełnego odliczenia podatku naliczonego również po 1 stycznia 2011 r. Warunkiem jest zawarcie umowy leasingu do końca 2010 r. oraz zgłoszenia jej we właściwym urzędzie skarbowym nie później, niż do dnia 30 stycznia 2011 r. Niezarejestrowanie umowy skutkować będzie utratą prawa do pełnego odliczenia, a przedsiębiorca odliczy jedynie wspomniane już powyżej 60% podatku, ale nie więcej jednak niż 6 tys. zł.

Ministerstwo Finansów zdecydowało się na ochronę praw nabytych podatników, dzięki czemu przedsiębiorcom pozostaje jeszcze trochę czasu, na zawarcie umów leasingowych. Niejednokrotnie są one o wiele korzystniejsze, chociażby ze względu na znacząco mniejsze wymagania, niż w przypadku starań przedsiębiorcy o uzyskanie kredytu na zakup samochodu firmowego.

Preferencyjne warunki odliczania naliczonego podatku nie dotyczą niestety wykupu samochodu po zakończeniu umowy leasingowej. W takim wypadku leasingobiorca odliczy tylko 60% naliczonego podatku od towarów i usług, jednak nie więcej niż 6 tys. zł.

Mimo że Ministerstwo Finansów ogłosiło jedynie projekt założeń nowelizacji, jej wejście w życie od 1 stycznia 2011 r. jest niemal pewne. Potwierdziło to samo Ministerstwo w odpowiedzi na interpelację poselską nr 17299. Należy zatem spieszyć się z zawieraniem umów leasingowych na samochody firmowe i koniecznie pamiętać o obowiązku zgłoszeniowym, który faktycznie warunkuje możliwość pełnego odliczenia podatku od towarów i usług.


Adam Kościółek

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.