eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Pożyczka z zagranicy a import usług w VAT

Pożyczka z zagranicy a import usług w VAT

2010-10-26 09:15

Rozpatrzmy następującą sytuację: Polska spółka zaciągnęła pożyczkę u kontrahenta niemieckiego na okres 3 lat. Zgodnie z zawartą umową, co kwartał płaci z tego tytułu odsetki. Jak określić miejsce świadczenia dla tej usługi? Czy z tego tytułu polska spółka powinna wykazać import usług, a jeśli tak, to jaką stawkę należy zastosować?

Przeczytaj także: Import/eksport usług w podatku VAT od wynajmu pracowników

Do wskazanej wyżej usługi udzielenia pożyczki (będącej usługą finansową) należy stosować ogólną regułę określania miejsca jej świadczenia, która jest zawarta w art. 28b ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku gdy usługa taka jest świadczona na rzecz podatnika, należy ją opodatkować w miejscu, gdzie usługobiorca posiada swoją siedzibę.

W naszym przypadku usługodawcą jest niemiecka firma, gdyż to ona udzieliła pożyczki (świadczy usługę) a usługobiorcą polska spółka. Co za tym idzie, nabycie powyższej usługi finansowej od podmiotu zagranicznego stanowi dla tej spółki import usług, w związku z czym ciąży na niej obowiązek rozliczenia podatku VAT z tego tytułu. Musi ona zatem określić moment powstania obowiązku podatkowego dla tej usługi, wystawić fakturę wewnętrzną i co do zasady roziczyć podatek VAT.

Zasady określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla importu usług zostały zawarte w art. 19 ust. 19-19b ustawy o VAT. Przepisy te mówią, iż w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług, obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z chwilą ich wykonania, przy czym jeżeli przed wykonaniem usługi nabywca ureguluje część należności, obowiązek podatkowy od tej części powstaje z chwilą dokonania zapłaty.

Ponadto, jeżeli dla takich usług ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, obowiązek podatkowy powstaje z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, do momentu zakończenia świadczenia tych usług. Gdyby z kolei usługi te były świadczone w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok i w związku z ich świadczeniem w danym roku nie upływałyby terminy rozliczeń lub płatności, obowiązek podatkowy będzie powstał z upływem każdego roku podatkowego (kalendarzowego), aż do momentu zakończenia tych usług.

W naszym przypadku momentem powstania obowiązku podatkowego jest zapłata należnych odsetek bądź też upływ terminu do ich zapłaty określony w umowie. Obowiązek podatkowy będzie tutaj zatem powstawał co do zasady co kwartał, chyba że spółka będzie dokonywała wcześniejszych spłat.

Należy przy tym pamiętać, że usługi pośrednictwa finansowego zgodnie z polską ustawą o VAT korzystają ze zwolnienia w tym podatku. Regułę tę należy stosować także przy ich imporcie. Tym samym wystawiając fakturę wewnętrzną polska spółka nie wykaże kwoty podatku wskazując na to zwolnienie. Nie zwalnia jej to jednak z obowiązku ujęcia takiej faktury w rejestrach VAT oraz deklaracji VAT-7 za okres rozliczeniowy, w którym powstał od tej usługi obowiązek podatkowy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: