eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Faktury z firmy żony a odliczenie VAT

Faktury z firmy żony a odliczenie VAT

2010-10-27 06:26

Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach VAT wystawionych przez firmę małżonki pod warunkiem spełnienia przesłanek określonych w ustawie o podatku od towarów i usług. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 31.12.2009 r. nr ITPP2/443-867/09/AD.

Przeczytaj także: Faktura od nie-vatowca a odliczenie podatku VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na szyciu pokrowców i produkcji tworzyw sztucznych w formach podstawowych. Wykonywanie części usług zleca firmom zewnętrznym. Jedną z nich jest firma żony, z którą pozostaje on w ustroju wspólności majątkowej. Obecnie żona korzysta ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT i za wykonane usługi wystawia wnioskodawcy rachunki. Dopiero po przekroczeniu limitu tego zwolnienia zarejestruje się jako czynny podatnik VAT. Wnioskodawca ma wątpliwości, czy w momencie, kiedy żona będzie czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, będzie mógł z wystawianych przez nią faktur za świadczone usługi na rzecz jego firmy odliczać podatek naliczony? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535 ze zm.), podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Stosownie do ust. 2 pkt 1 powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a. z tytułu nabycia towarów i usług,
b. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
c. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

* z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Należy wskazać, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie wymienia małżonków jako odrębnej kategorii podatników. Tym samym na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług małżonkowie nie są uznawani za jeden podmiot podatkowy, bowiem każdy z nich wykonując samodzielnie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest odrębnym podatnikiem tego podatku.

Niezależnie od stosunków majątkowych jakie istnieją pomiędzy małżonkami, transakcje dokonywane pomiędzy nimi, jako osobami, prowadzącymi odrębnie działalność gospodarczą stanowią dostawę towarów lub świadczenie usług, które to czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.(…)

Mając na uwadze powyższe oraz treść powołanych przepisów prawa należy stwierdzić, że przysługiwać Panu będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach VAT wystawionych przez małżonkę, która będzie odrębnym podmiotem w podatku od towarów i usług, dokumentujących świadczenie usług, o ile będzie ona zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a nabyte usługi będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych i nie wystąpią wyłączenia wynikające z treści art. 88 ustawy.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: