eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Spóźniona faktura: obowiązek podatkowy w VAT

Spóźniona faktura: obowiązek podatkowy w VAT

2010-11-02 10:31

W przeważającej większości sytuacji ustawodawca uzależnił po części moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług od daty wystawienia faktury. Jak jednak postąpić w sytuacji, gdy ta nie zostanie wystawiona na czas?

Przeczytaj także: Zasady powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT

Rozpatrzmy następujący przypadek: 27 września 2010 r. podatnik sprzedał towar innemu przedsiębiorcy. Fakturę na powyższą transakcję wystawił jednak dopiero 2 listopada 2010 r. W którym miesiącu powstał obowiązek podatkowy od tej sprzedaży?

Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

§4 ust. 1 tego rozporządzenia wskazuje, że zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami „FAKTURA VAT”. Fakturę wystawia się co do zasady nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (§9 ust. 1 rozporządzenia), a w przypadku gdy podatnik określa na takiej fakturze (w przypadku usług o charakterze ciągłym) jedynie miesiąc i rok dokonania sprzedaży – nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży (§9 ust. 2 rozporządzenia).

Od powyższej reguły ustawodawca przewidział kilka wyjątków zawartych w §10-12 rozporządzenia, które w naszym przypadku nie mają jednak większego znaczenia.

Zgodnie z przytoczonymi regulacjami przedsiębiorca z przykładu powinien zatem wystawić fakturę VAT na końcu września bądź ewentualnie w pierwszych dniach października 2010 r.

Co się z kolei tyczy samego momentu powstania obowiązku podatkowego od dokonanej sprzedaży, stosowne zapisy dotyczącego naszego przykładu znalazły się w art. 19 ust. 1 i 4 ustawy o VAT. Pierwszy z tych przepisów mówi, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Drugi uzupełnia powyższe wskazując, że jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Wskazane w poprzednim akapicie przepisy mówią zatem, że data wystawienia faktury VAT wyznacza moment powstania obowiązku podatkowego, ale jedynie w sytuacji, gdy zostanie dochowany ustawowy termin jej wystawienia.

W naszym przykładzie fakturę wystawiono z miesięcznym opóźnieniem. W związku z tym data jej wystawienia nie wpłynie na termin powstania obowiązku podatkowego. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT obowiązek ten powstał 7. dnia licząc od dnia wydania towaru, którym był 27 września 2010 r. Obowiązek podatkowy powstał zatem w październiku 2010 r. W deklaracji za ten miesiąc podatnik powinien wykazać od dokonanej sprzedaży podatek należny.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: