eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Koszty reprezentacji jako koszty podatkowe?

Koszty reprezentacji jako koszty podatkowe?

2010-11-11 07:28

Kosztów reprezentacji, w szczególności tych poniesionych na usługi gastronomiczne, zakupy żywności oraz napojów, w tym alkoholowych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, choć sądy wydają różne wyroki w tego typu sprawach.

Przeczytaj także: Obiad z klientem w firmie = koszty podatkowe

Niedawno przedstawialiśmy wyrok korzystny dla przedsiębiorców (wyrok WSA w Bydgoszczy z 1 czerwca 2010 r., sygn. akt I SA/Bd 382/10). Sąd stwierdził w nim, że wydatki na usługę gastronomiczną, które są związane ze spotkaniem z kontrahentem w restauracji w celach biznesowych, nie mają charakteru reprezentacyjnego.

W dobie gospodarki rynkowej, gdy przedsiębiorcy nawiązują liczne kontakty handlowe, które często decydują o ich pozycji i szansach rozwoju, tego typu spotkania są czymś zwyczajnym, standardowym. Przyczyniają się do osiągnięcia przychodów, a więc wydatki poniesione na poczęstunek dla kontrahenta można wliczyć w koszty. Choć wyrok ten jest korzystny dla spółek, to nie jest on powszechnie zajmowanym stanowiskiem w sprawie zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na poczęstunek dla kontrahentów. Potwierdzają to wydane w ostatnim czasie wyroki w tego typu sprawach. Składy zajęły w nich odmienne, niekorzystne dla przedsiębiorców, stanowisko.

W wyroku z 15 lipca 2010 r. (sygn. akt III SA/Wa 589/10) WSA w Warszawie stwierdził, że: ”Na gruncie prawa podatkowego nie można przyjmować potocznego znaczenia pojęcia reprezentacji. Ma ona służyć wykreowaniu pozytywnego wizerunku i niekoniecznie musi wiązać się z wystawnością czy okazałością. Ponadto nie ma znaczenia, czy czynności podatnika mają charakter nadzwyczajny, czy są zwyczajowo przyjętą praktyką biznesową”.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 8 lipca 2010 r. (sygn. akt I SA/Wr 493/10) orzekł natomiast, że: ”Zamawianie w trakcie spotkań biznesowych posiłków i napojów na koszt spółki jest kształtowaniem i podtrzymywaniem wizerunku firmy, tym samym nosi znamiona reprezentacji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT. Wydatki ponoszone w restauracjach w trakcie spotkań biznesowych powinny być wyłączone z kosztów uzyskania przychodów”.

A zatem wydatki na poczęstunek dla kontrahentów, szczególnie ten serwowany w restauracji, ciągle są przyczyną sporów. Jeśli zatem Twoja spółka wydaje na te cele znaczące kwoty, dla bezpieczeństwa radzę zwrócić się do organu podatkowego o udzielenie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Podstawa prawna:
  • art.16 ust.1 pkt 28 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.),
  • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 8 lipca 2010 r., sygn. akt I SA/Wr 493/10,
  • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 15 lipca 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 589/10.


Więcej informacji o zmianach przepisów przydatnych w zarządzaniu spółką z o.o. oraz o tym jak zyskać bezpieczeństwo na stanowisku członka zarządu, znajdziesz w poradniku "Doradca Prezesa spółki z o.o."

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: