eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Znaki towarowe: aport za udziały a przychód

Znaki towarowe: aport za udziały a przychód

2010-11-25 06:08

Wniesienie do Spółki z o.o. aportu (znaków towarowych), którego wartość rynkowa przekracza wartość nominalną objętych udziałów w kapitale zakładowym spółki z siedzibą na terytorium Polski będzie skutkować powstaniem po stronie wnoszącego przychodu w wysokości nominalnej wartości udziałów objętych za ten wkład. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 03.11.2010 r. nr IPPB2/415-726/10-2/AS.

Przeczytaj także: Fiskus o handlu kryptowalutą: więcej wątpliwości niż wyjaśnień

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca – osoba fizyczna, polski rezydent podatkowy – jest właścicielem znaków towarowych, które to zamierza wnieść jako wkład niepieniężny do spółki z o.o., w której jest udziałowcem, w zamian za jej udziały. Może wystąpić sytuacja, że wartość tego wkładu w dniu jego wniesienia do spółki będzie wyższa od wartości nominalnej obejmowanych w zamian udziałów. W takim przypadku nadwyżka wartości wkładu niepieniężnego ponad wartość nominalną udziałów zostanie przekazana na kapitał zakładowy. Powstała wątpliwość, w jakiej wysokości w takiej sytuacji wnioskodawca powinien ustalić przychód? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Na gruncie powszechnie obowiązującego prawa podatkowego nie występuje definicja wkładu niepieniężnego (aportu). Również przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) nie zawierają definicji wkładu niepieniężnego, nie stanowią też wprost, co może być przedmiotem tego wkładu. Wskazują jedynie w art. 14 § 1, że przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług. Zatem przedmiotem aportu mogą być nieruchomości, rzeczy ruchome oraz prawa majątkowe, które posiadają tzw. zdolność aportową. Należy ją rozumieć jako zespół cech, które powinny być łącznie spełnione przez dane prawo, aby można je było uznać za przedmiot aportu.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c).

Zgodnie z dyspozycją art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Ustawodawca w przepisie art. 17 ust. 1a ustawy podatkowej wyraźnie przewidział moment powstania przychodu osoby fizycznej wnoszącej do spółki aport w postaci udziałów lub akcji, stanowiąc, iż przychód określony w ust. 1 pkt 9 powstaje w dniu:

1. zarejestrowania spółki albo,
2. wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo
3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z podwyższeniem kapitału zakładowego.(…)

W praktyce może wystąpić sytuacja, w której wartość wkładu niepieniężnego, w dniu jego wniesienia przez Wnioskodawcę do Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie wyższa niż wartość nominalna udziałów obejmowanych przeze Wnioskodawcę za ten wkład. W takiej sytuacji nadwyżka wartości wkładu niepieniężnego ponad nominalną wartość otrzymanych udziałów przekazywana będzie na kapitał zapasowy Sp. z o.o. otrzymującej aport.

 

1 2

następna

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: