eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ubezpieczenie zdrowotne a strata podatkowa

Ubezpieczenie zdrowotne a strata podatkowa

2010-11-25 12:29

Rozpatrzmy następującą sytuację: Podatniczka prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, która prawdopodobnie przyniesie stratę za 2010 r.. Czy w związku z tym wolno jej będzie odliczyć od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w tym samym roku podatkowym?
Niestety podatniczka nie będzie mogła odliczyć od podatku zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Obowiązek opłacania miesięcznych składek na ubezpieczenie zdrowotne dla osoby fizycznej prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, wynika z przepisów ustawowych i jest niezależna od wysokości osiąganego przez daną osobę dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej.

Obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie zdrowotne nie wyłącza również brak dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej lub strata z działalności gospodarczej powstała w danym roku podatkowym. Wysokość opłacanej składki ubezpieczenia zdrowotnego nie zależy bowiem od wysokości dochodu uzyskiwanego przez podatnika z prowadzonej działalności gospodarczej, lecz z zadeklarowanej przez niego kwoty, która nie może być niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włączając w to wypłaty z zysku w ostatnim kwartale poprzedniego roku.

W przypadku poniesienia straty z działalności gospodarczej, odliczenie w zeznaniu rocznym zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne byłoby możliwe tylko w przypadku uzyskania dochodów z innego, dodatkowego źródła, np. z umowy o pracę. Wskazuje na to m.in. treść interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 26 maja 2010 r. (nr ITPB1/415-242/10/TK).

Należy również podkreślić, że uprawnienie do odliczenia od podatku zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne nie przechodzi na kolejne lata podatkowe. Oznacza to, że w przypadku, gdy w przyszłym roku podatkowym podatniczka osiągnie dochód, to nie będzie jej przysługiwać prawo do odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych w roku poprzednim.

Podstawa prawna: art. 27b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).


Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.