eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Kształcenie pracowników a koszty firmy

Kształcenie pracowników a koszty firmy

2010-12-13 06:31

Planowane przekazanie synowej w przyszłości biura, nie powoduje, iż wydatki na jej kształcenie mają związek z przychodem uzyskiwanym przez wnioskodawczynię, czy też zabezpieczeniem lub zachowaniem źródła przychodu w jej działalności - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 02.12.2010 r. nr IPPB1/415-851/10-2/ES.

Przeczytaj także: Podnoszenie kwalifikacji a koszty podatkowe

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Od 2000 r. podatniczka prowadzi jednoosobowo biuro rachunkowe. Od roku 2010 zatrudnia swoją synową, która po przejściu podatniczki na emeryturę planuje przejęcie biura. Obecnie biuro to nie prowadzi ksiąg handlowych. Synowa posiada jednak staż pracy, który w przyszłości pozwoli jej na spełnienie warunku 3-letniego zatrudnienia w księgowości. Nie posiada ona jedynie wykształcenia w zakresie rachunkowości. Planuje jednak podjęcie studiów podyplomowych na kierunku rachunkowość i finanse, które dadzą jej podstawę do ubiegania się o certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych bez konieczności zdawania egzaminu organizowanego przez MF. Wnioskodawczyni dokonała wpłaty wpisowego i czesnego za studia synowej (faktura wystawiona na nią). Obecnie synowa poza zatrudnieniem w biurze pracuje także w innej instytucji. Z chwilą przejęcia biura zrezygnuje z pracy. Powstała wątpliwość, czy tę opłatę podatniczka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Wyrażenie „w celu osiągnięcia przychodu” zawarte we wskazanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z osiąganiem przychodów z tytułu działalności gospodarczej Wnioskodawcy podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Zauważyć należy, iż przez sformułowanie „w celu” należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot „celowości”, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód).

Przez pojęcie „zachować" należy rozumieć „dochować coś w stanie niezmienionym, nienaruszonym, utrzymać”. Natomiast „zabezpieczyć” oznacza „uczynić bezpiecznym, niezagrożonym, dać ochronę”. Można więc przyjąć, że koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to takie, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu występowały w nienaruszonym stanie oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast jako zabezpieczenie źródła przychodów powinno się przyjmować koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, które umożliwią dalsze funkcjonowanie źródła. Kosztami podatkowymi są zarówno koszty, które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z przychodami podatkowymi, jak również koszty pośrednie, których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe, jednak dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa poniesienie ich jest uzasadnione.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: