eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż nieruchomości bez podatku?

Sprzedaż nieruchomości bez podatku?

2010-12-17 06:52

Nieruchomość nabytą w spadku do końca 2006 r. podatnik może sprzedać w dowolnym momencie bez konieczności zapłaty z tego tytułu podatku dochodowego - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 08.12.2010 r. nr IPPB2/415-804/10-2/AK.

Przeczytaj także: Sprzedaż nieruchomości (działka i dom) a podatek

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca nabył spadek po zmarłej w dniu 16 kwietnia 2005 r. siostrze. Postanowienie o nabyciu spadku otrzymała dnia 04 grudnia 2009 r. W skład spadku wchodzi przede wszystkim nieruchomość składające się z użytkowania wieczystego działki oraz własnościowego domu znajdującego się na tej działce. Nieruchomość tę wnioskodawca zamierza sprzedać. Zadał pytanie, kiedy tego może dokonać, aby nie płacić podatku dochodowego? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, iż odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 924 i 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Oznacza to, iż dniem nabycia spadku jest data śmierci spadkodawcy.(…)

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania prawne stwierdzić należy, że w przedmiotowej sytuacji nabycie nieruchomości składającej się z użytkowania wieczystego działki oraz własnościowego domu znajdującego się na tej działce nastąpiło z dniem śmierci spadkodawcy, tj. w 2005 r.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w tej ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zatem w świetle powołanych powyżej przepisów prawa należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie zastosowanie będą miały przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy – w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006 r. wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów prawa podatkowego uznać należy, iż przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości korzystać będzie ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006 r. W związku z powyższym Wnioskodawca może sprzedać odziedziczoną nieruchomość i nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości w dowolnym, dogodnym dla niego momencie, gdyż sprzedaż przedmiotowej nieruchomości korzystać będzie ze zwolnienia wynikającego z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: