eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Samochód osobowy na cele osobiste a rozliczenie VAT

Samochód osobowy na cele osobiste a rozliczenie VAT

2011-01-03 11:45

Przeczytaj także: Przekazanie samochodu osobowego na cele osobiste a VAT


Należy jednak pamiętać, że sprzedaż używanych samochodów osobowych w dużej mierze jest zwolniona z podatku VAT. Otóż jak stanowi §13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649, które z dniem 01 stycznia 2011 roku zastąpiło rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług), zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości stanowiącej 60 % kwoty podatku:
a) określonej w fakturze lub
b) wynikającej z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ustawy, lub
c) należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub
d) należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca
- nie więcej jednak niż 6.000 zł, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy.

Przez towary używane (zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy o VAT) rozumie się natomiast ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Wskazane wyżej zasady należy stosować nie tylko w przypadku odpłatnego zbycia, ale także w przypadku przekazania samochodu osobowego na cele osobiste podatnika. Co za tym idzie, jeżeli ten używał go dłużej niż pół roku, przekazanie na cele osobiste korzysta ze zwolnienia w podatku VAT.

W takiej sytuacji należy jednak zwrócić dodatkowo uwagę na art. 91 ust. 7a-7c ustawy o VAT. Zakup tego samochodu miał bowiem związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych, a co za tym idzie podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tego tytułu. W chwili jego przekazania na cele osobiste zmieni się jednak to przeznaczenie (jako że przekazanie to będzie korzystać ze zwolnienia). Jeżeli będzie ono miało miejsce w tzw. okresie korekty VAT, konieczne będzie skorygowanie całości lub części wcześniej odliczonego podatku od zakupu tego pojazdu. Przypomnijmy, że okres korekty wynosi tutaj:
  1. 12 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym samochód został oddany do używania, jeżeli jego wartość początkowa nie przekraczała 15 000 zł
  2. 5 lat liczą od roku, w którym samochód został oddany do używania, jeżeli jego wartość początkowa przekraczała 15 000 zł

Jeżeli będziemy mieć do czynienia z pierwszym przypadkiem, skorygować trzeba będzie cały odliczony od zakupu tego pojazdu podatek VAT. Jeżeli natomiast będzie to sytuacja opisana w punkcie 2 - korekcie podlegać będzie 1/5 kwoty odliczonego podatku za każdy rok pozostający do końca okresu korekty (licząc od roku, w którym samochód został przekazany na cele osobiste).

Gdyby natomiast przekazanie takiego samochodu miało miejsce po upływie okresów korekty, o których mowa wyżej, obowiązek korygowania podatku naliczonego odliczonego przy jego zakupie nie wystąpi.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: