eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › WNT a procedura VAT marża

WNT a procedura VAT marża

2011-01-05 12:21

Co do zasady z tytułu nabycia towarów od kontrahentów unijnych polscy podatnicy są zobowiązani wykazać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i rozliczyć z tego tytułu podatek VAT. Nabycia takie dokumentuje się ponadto fakturami wewnętrznymi. Inaczej jest w przypadku transakcji opodatkowanych w procedurze marży.
Rozpatrzmy następującą sytuację: Polski podatnik trudni się handlem używanymi samochodami. Te kupuje głównie za granicą – jest zarejestrowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych (posiada NIP UE). Ostatnio kupił używany samochód ciężarowy od podatnika z Francji (posiadającego nr VAT UE), przy sprzedaży którego dostawca zastosował system marży. Czy transakcję tę polski podatnik powinien potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, a co za tym Idzie, rozliczyć z tego tytułu podatek VAT?

Jak stanowi art. 9 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów należy rozumieć nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz, pod warunkiem że:
  1. nabywcą towarów jest:
    a) polski czynny podatnik VAT, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,
    b) osoba prawna niebędąca podatnikiem o którym mowa w lit. a), a także kilka innych podmiotów przy wystąpieniu określonych przesłanek
  2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem VAT lub podatnikiem podatku od wartości dodanej

Opierając się jedynie na powyższym przepisie należałoby zatem uznać, że z tytułu omawianej transakcji polski podatnik powinien wykazać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Istotny jest tutaj jednak także art. 10 ust. 1 ustawy o VAT mówiący, kiedy z WNT do czynienia nie mamy. I tak pkt 4 tego przepisu mówi, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje w przypadku, gdy dostawa towarów, o których mowa w art. 120 ust. 1, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, jest opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

W uproszczeniu powyższe oznacza, że nie mamy do czynienia z WNT w przypadku, gdy przedmiotem dostawy są towary używane i dostawa ta została opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego na zasadach odpowiadających polskim przepisom w zakresie procedury VAT marża.

Przepis ten dodaje, że podatnik musi posiadać dokument potwierdzający nabycie towarów na takich zasadach. Jest nim faktura, w której wystawca zaznacza, że towar w niej zawarty jest opodatkowany w systemie marży.

Co za tym idzie, jeżeli podatnik z naszego przykładu posiada dokument (fakturę) z której wynika opodatkowanie sprzedaży przedmiotowego samochodu przez zbywcę w systemie marży, nie wystąpi po jego stronie wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.