eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › PIT-y 2010: które zeznanie podatkowe właściwe?

PIT-y 2010: które zeznanie podatkowe właściwe?

2011-01-11 13:16

W okresie styczeń - kwiecień 2011 podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych muszą rozliczyć się z dochodów uzyskanych w roku 2010. W tym celu należy wypełnił prawidłowe zeznanie podatkowe, których jest kilka w zależności od rodzaju przychodu/dochodu.
Ryczałt ewidencjonowany w PIT-28

O ile w stosunku do przychodów podlegających opodatkowaniu w sposób określony w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie łatwo o pomyłkę, tak w przypadku przychodów opodatkowanych zgodnie z przepisami ustawy o ryczałcie ewidencjonowanymi nie ma większego problemu co do wyboru odpowiednich formularzy. Podatnicy korzystający z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym składają bowiem jedynie PIT-28 wraz z odpowiednimi załącznikami PIT-28/A, gdy działalność gospodarcza prowadzona jest na własne nazwisko lub PIT-28/B w przypadku prowadzenia jej w formie spółki.

Zeznanie to (z odpowiednim załącznikiem) składają ponadto także podatnicy, którzy w roku 2010 uzyskiwali przychody z tytułu tzw. najmu prywatnego opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym.

W przypadku karty podatkowej PIT-16A

Sprawa jest jasna także w przypadku kartowiczów (przypomnijmy, że przepisy określające tę formę opodatkowania także znajdują się w ustawie o ryczałcie ewidencjonowanym). Ci podatnicy składają formularz oznaczony symbolem PIT-16A. Należy jednak pamiętać, że druk ten nie jest zeznaniem rocznym (określającym wysokość uzyskanego przychodu/dochodu), a jedynie deklaracją o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego. A to dlatego, że wysokość podatku płaconego w formie karty podatkowej ustala Naczelnik Urzędu Skarbowego. Nie jest ona uzależniona od faktycznych przychodów/dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej. Kwota tak ustalonego podatku ulega pomniejszeniu o zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Działalność gospodarcza opodatkowana na zasadach ogólnych na formularzu PIT-36 lub PIT-36L

Z wyborem odpowiedniego formularza nie powinni mieć problemu także przedsiębiorcy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych wg skali podatkowej czy też płacący podatek liniowy. Ci pierwsi złożą zeznanie oznaczone symbolem PIT-36, zaś liniowcy symbolem PIT-36L. Do zeznań tych należy obowiązkowo dołączyć informację o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej oznaczoną symbolem PIT/B.

Kapitały pieniężne w PIT-38

Sprawa jest oczywista także w przypadku uzyskania przychodów z tytułu:
 1. odpłatnego zbycia:
  • papierów wartościowych,
  • pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),
  • pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających,
  • udziałów w spółkach mających osobowość prawną;
 2. objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów
  w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub
  jego zorganizowana część.
Takie przychody są rozliczane na formularzu oznaczonym symbolem PIT-38.

 

1 2 3

następna

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.