eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Szkolenia BHP zwolnione z VAT w 2011 r.?

Szkolenia BHP zwolnione z VAT w 2011 r.?

2011-01-18 13:08

Z dniem 01 stycznia 2011 r. ustawodawca zafundował podatnikom dosyć istotne zmiany w zakresie podatku od towarów i usług, wśród których m.in. na nowo został określony katalog usług zwolnionych przedmiotowo z tego podatku. Nowe zasady powodują problemy interpretacyjne. Jeden z nich dotyczy szkoleń BHP. Z brzmienia przepisów trudno bowiem jednoznacznie stwierdzić, czy szkolenia takie z podatku VAT nadal są zwolnione, czy też opodatkowane podstawową stawką podatku VAT. Ministerstwo Finansów uważa, że mieszczą się one w katalogu zwolnień.

Przeczytaj także: Nauka jazdy: zwolnienie z VAT w 2011 roku

Przypomnijmy, że od tego roku uchylony został załącznik nr 4 do ustawy zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku. Usługi te zostały przeniesione bezpośrednio do ustawy (dokładniej art. 43). Oprócz zmiany miejsca ustawodawca odszedł także od posługiwania się przy ich określaniu symbolami PKWiU, a wskazał je w sposób opisowy. Ustawodawca pokusił się przy okazji o dodatkowe ograniczenia w tym zwolnieniu. Jedno z nich dotyczy właśnie usług edukacyjnych.

I tak art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy o VAT mówi, że zwalnia się od tego podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Ewentualnie w tym przepisie mogłyby się mieścić usługi w zakresie szkoleń BHP. Jak jednak łatwo zauważyć, aby dane szkolenie korzystało ze zwolnienia na jego podstawie, muszą być spełnione dwie istotne przesłanki:
  1. muszą to być usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego
  2. muszą być prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach

Zdaniem Ministerstwa Finansów szkolenia BHP obie te przesłanki spełniają. Jak wskazał resort w wyjaśnieniu zawartym na swojej stronie internetowej, szkolenia BHP mogą dotyczyć pracodawcy, pracowników służby bhp, innych pracowników oraz instruktorów i wykładowców tematyki bhp. Gdy są one adresowane do tych podmiotów, stanowią usługi kształcenia zawodowego, jako że ich znajomość jest warunkiem niezbędnym do wykonywania pracy.

Przypomnijmy w tym miejscu, że zgodnie z art. 2373§ 1 Kodeksu pracy nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Szczegółowe zasady przeprowadzania tych szkoleń zostały natomiast określone w przepisach rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.) w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

W związku z powyższym, zdaniem resortu finansów, ponieważ szkolenia takie mieszczą się w kategorii szkoleń zawodowych oraz są przeprowadzane w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach (tutaj cytowane wyżej rozporządzenie), są one zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie przytoczonego wyżej art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: