eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ryczałt: rachunek w euro a różnice kursowe

Ryczałt: rachunek w euro a różnice kursowe

2011-01-21 07:28

Różnice kursowe przy ryczałcie ewidencjonowanym powstają, jeżeli wartość przychodu należnego na dzień wystawienia faktury wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa lub wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania przeliczonego według faktycznie zastosowanego kursu waluty. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 09.07.2010 r. nr IPPB1/415-410/10-5/RS.

Przeczytaj także: Ryczałt ewidencjonowany a różnice kursowe

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca prowadzi działalność usługową na terytorium Francji, która jest opodatkowana ryczałtem ewidencjonowanym. Świadczy usługi polegające na montażu i demontażu stalowych regałów magazynowych przytwierdzonych na stałe do posadzki za pomocą kotew z elementów gotowych (PKWiU 43.32.10.0, 45.42.12-00.00). Usługi te są wykonywane dla kontrahenta francuskiego, a płatności za nie rozliczane są w Euro w postaci przelewów bankowych na konto walutowe wnioskodawcy. Przewalutowanie nie ma miejsca. Przesłane przez kontrahenta pieniądze są wypłacane przez Wnioskodawcę w kasie w walucie Euro. Przelewy przychodzą w granicach czasowych: 1,5 miesiąca do 2 miesięcy od daty wystawienia rachunku. Wnioskodawca zadał pytanie, czy w takiej sytuacji istnieje obowiązek rozliczania różnic kursowych a jeśli tak, to jak należy tego dokonać? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Różnice kursowe, jako kategoria ekonomiczna, najogólniej oznaczają różnice wynikające z wartości walut obcych wyrażonych w walucie polskiej w różnych momentach czasu.

Powstają na skutek wahań kursów (kurs – cena jednej waluty w jednostkach innej waluty) kupna i sprzedaży waluty krajowej w stosunku do walut obcych, wzajemnych zmian poziomów kursów innych walut oraz wystąpienia odchyleń między kursem średnim walut obcych, ogłaszanym przez bank centralny (NBP) a faktycznymi, najczęściej bankowymi kursami sprzedaży lub zakupu poszczególnych walut.

W zależności od wzajemnych relacji pomiędzy kursami walut mogą więc występować dodatnie lub ujemne różnice kursowe.

Istotne jest to, że dla celów ewidencji i rachunkowej i podatkowej istnieje obowiązek przeliczania walut obcych na walutę polską po określonych kursach walut, jak również istotne jest, że nie wszystkie różnice kursowe będące kategorią ekonomiczną są różnicami kursowymi, które mogą być uwzględniane w rachunku podatkowym.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) – opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 14 ust. 1a ww. ustawy).

Zgodnie z art. 24c ust. 1 ww. ustawy, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Zdarzenia, z którymi ustawodawca wiąże skutki w postaci wystąpienia podatkowych różnic kursowych wskazane zostały w art. 24c ust. 2 (dodatnie różnice) i ust. 3 (ujemne różnice) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. I tak przykładowo:

1. dodatnie różnice kursowe powstają między innymi jeżeli:
- wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art. 24c ust. 2 pkt 1 ww. ustawy),
2. ujemne różnice kursowe powstają między innymi jeżeli:
- wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art. 24c ust. 3 pkt 1 ww. ustawy).

Przez średni kurs w myśl art. 24c ust. 6 rozumie się kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski, o którym mowa w ust. 2 i 3 ww. artykułu, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu.

Wskazać również należy, że powołane powyżej przepisy art. 24c ust. 2 pkt 1 i art. 24c ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie określają sytuacje, kiedy powstają różnice kursowe (dodatnie lub ujemne) związane z przychodem mające wpływ na wysokość podstawy opodatkowania, a mianowicie: gdy wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest inna od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania.

W związku z powyższym różnice kursowe wpływają na przychody bądź koszty podatkowe, odpowiednio zwiększając te wartości. Ich wysokość ustala się w wysokości różnicy pomiędzy wartościami wskazanymi w ww. przepisach ustawy podatkowej.

Z analizy zapisów ww. przepisów wypływa jednoznaczny wniosek, iż z różnicami kursowymi w sensie podatkowym mamy do czynienia tylko wtedy, gdy równocześnie:

* dane zdarzenie gospodarcze wyrażone zostało w walucie obcej,
* realizacja tego zdarzenia nastąpiła w walucie obcej.

Zauważyć należy, iż w przypadku wypłaty walut obcych z firmowego rachunku walutowego Wnioskodawcy z przeznaczeniem na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą powstaną różnice kursowe związane z kosztami ponoszonymi przez Wnioskodawcę w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą. W związku z powyższym, mając na względzie iż przy ryczałcie ewidencjonowanym w rachunku podatkowym uwzględniany jest tylko osiągnięty przychód, nie uwzględnia się różnic kursowych związanych z ponoszonymi kosztami.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: