eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż nieruchomości: obowiązek podatkowy VAT

Sprzedaż nieruchomości: obowiązek podatkowy VAT

2011-01-27 08:53

Przeczytaj także: Sprzedaż internetowa zwolniona z VAT


Przytoczony powyżej przepis art. 19 ust. 10 ustawy, nie definiuje pojęcia „dzień wydania”. Dokonując jednak wykładni tej regulacji, należy mieć na uwadze fakt, iż określony w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy zakres opodatkowania tym podatkiem to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Dostawa towarów zdefiniowana została w art. 7 ust. 1 ustawy, jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Należy podkreślić, że przepis ten nie odwołuje się do cywilistycznych pojęć sprzedaży czy też przeniesienia prawa własności. W tym kontekście zdarzenia, w związku z wystąpieniem których należy wiązać moment powstania obowiązku podatkowego, winny mieć charakter faktyczny i ekonomiczny.

Zatem obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów, której przedmiotem są budynki w tym również grunt, powstanie z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30. dnia od dnia wydania, rozumianego jako faktyczne i ekonomiczne przeniesienie prawa własności nieruchomości.

Należy zauważyć, iż art. 19 ust. 10 ustawy określa szczególny moment powstania obowiązku podatkowego jedynie dla dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki. Powyższy przepis nie dotyczy dostawy towarów której przedmiotem są budowle. Zatem w odniesieniu do części gruntu zabudowanego budowlami zastosowanie znajdą ogólne zasady ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego, tj. art. 19 ust. 1 i 4 ustawy.

W związku z powyższym obowiązek podatkowy w tytułu dostawy towarów, której przedmiotem są budowle trwale z gruntem związane, powstanie z chwilą wydania towaru, tj. w dniu faktycznego i ekonomicznego przeniesienia prawa własności, chyba że dostawa ta ma być potwierdzona fakturą, wówczas obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu licząc od dnia wydania towaru.(…)

Mając na uwadze powołane przepisy należy zauważyć, że obowiązek podatkowy z tytułu dostawy przedmiotowej nieruchomości powstanie w odniesieniu do gruntu zabudowanego budynkami na podstawie art. 19 ust. 10 ustawy w dacie dokonania opisanych we wniosku wpłat (w części dot. budynków), natomiast w odniesieniu do części gruntu zabudowanego budowlami, obowiązek podatkowy powstanie na zasadach ogólnych określonych w art. 19 ust. 1 i ust. 4 ustawy, tj. w dniu wystawienia faktury. Przy czym za dzień wydania w rozumieniu cyt. wyżej przepisów art. 19 ust. 1, 4 i 10 ustawy rozumieć należy dzień faktycznego i ekonomicznego przeniesienia prawa własności nieruchomości, które w omawianym przypadku nastąpiło w dniu podpisania aktu notarialnego tj. 30.06.2010r..

Stosownie do postanowień art. 103 ust. 1 ustawy, podatnicy oraz podmioty wymienione w art. 108 są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 33 i 33b.

Zatem, zgodnie z przytoczonym przepisem Wnioskodawca winien rozliczyć podatek z tytułu przedmiotowej transakcji sprzedaży w odniesieniu do dostawy gruntu zabudowanego budowlami w deklaracji za miesiąc czerwiec 2010r., natomiast w stosunku do gruntu zabudowanego budynkami w deklaracji za miesiąc lipiec 2010r.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: