eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Prawomocny wyrok WSA: możliwe zaskarżenie

Prawomocny wyrok WSA: możliwe zaskarżenie

2011-01-29 11:17

Jestem właścicielem warsztatu samochodowego. W ubiegłym roku wojewódzki sąd administracyjny wydał w mojej sprawie podatkowej wyrok, z którym się nie zgadzam. Nie zdążyłem jednak zaskarżyć tego wyroku w wyznaczonym, terminie. Spowodowało to jego uprawomocnienie się. Uważam, że w wyniku tego orzeczenia poniosłem szkodę. Czy istnieje jeszcze możliwość zaskarżenia go, pomimo tego, że jest prawomocne?

Przeczytaj także: Czynności prawne należy prawidłowo zidentyfikować

Tak, choć co do zasady prawomocne orzeczenia sądów administracyjnych nie podlegają zaskarżeniu.

Od orzeczeń wydanych przez wojewódzkie sądy administracyjne służy stronom postępowania sądowoadministracyjnego prawo złożenia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W przypadku, gdy strona postępowania sądowoadministracyjnego zrezygnuje z przysługującego jej prawa zaskarżenia niekorzystnego dla niej rozstrzygnięcia WSA, orzeczenie sądu uprawomocnia się i nie przysługują już od niego zwyczajne środki zaskarżenia.

Jednak w dniu 10 kwietnia 2010 r., w drodze nowelizacji przepisów ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, wprowadzono nową możliwość zaskarżania prawomocnych rozstrzygnięć wojewódzkich sądów administracyjnych. Dotyczy to przypadków, gdy w wyniku ich wydania stronie wyrządzono szkodę, a zmiana lub uchylenie takiego orzeczenia w drodze innych przysługujących stronie środków prawnych nie były i nie są możliwe.

Co do zasady prawo zaskarżenia prawomocnych orzeczeń sądów administracyjnych przysługuje stronom postępowania sądowoadministracyjnego, które skorzystały ze zwyczajnych środków zaskarżenia. Jednak przepisy przewidują również możliwość wniesienia tego typu skargi przez stronę postępowania sądowoadministracyjnego która nie skorzystała z przysługujących jej zwykłych środków zaskarżenia orzeczenia wojewódzkiego sądu administracyjnego. Jest to jednak rozwiązanie wyjątkowe - skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia można w takich przypadkach złożyć jednak tylko wtedy, gdy niezgodność z prawem wynika z tego, że zaskarżane prawomocne orzeczenie narusza podstawowe zasady porządku prawnego lub konstytucyjne wolności albo prawa człowieka i obywatela. Należy też pamiętać o tym, że skarga nie przysługuje, jeżeli możliwa jest zmiana lub uchylenie orzeczenia w drodze innych przysługujących stronie środków prawnych. Wynika to z wyjątkowego i szczególnego charakteru skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

Jak wynika z powyższego, w Pana przypadku skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia należy oprzeć na zarzucie naruszenia podstawowych zasad porządku prawnego lub konstytucyjnych wolności albo praw człowieka i obywatela. Skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia wnosi się do sądu który wydał zaskarżone orzeczenie, w terminie 2 lat od dnia jego uprawomocnienia się.


Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: