eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zakup samochodu: kiedy pełne odliczenie VAT?

Zakup samochodu: kiedy pełne odliczenie VAT?

2011-02-05 07:33


W przypadku samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których nabywcy przysługiwało, zgodnie z przepisami o VAT obowiązującymi przed dniem wejścia w życie nowelizacji, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) obowiązuje zasada praw nabytych. A zatem przysługuje wówczas prawo do pełnego odliczenia, jednak pod warunkiem, że taka umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do 31 stycznia 2011 r.

Prawo do odliczenia VAT nie dotyczy jednak zakupu paliwa do napędu takich samochodów.

Co doprowadziło do znowelizowania ustawy o VAT?

Ustawą nowelizującą został uchylony art. 86 ust. 3- 7a ustawy o VAT dotyczący ograniczenia odliczenia VAT od zakupu tzw. samochodów z kratką. Ta nowelizacja jest konsekwencją wyroku ETS z 22 grudnia 2008 r. w sprawie Magoora sp. z o.o. (C-414/07), w którym Trybunał stwierdził, że ograniczenie w odliczaniu VAT od paliwa do napędu samochodów osobowych (o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT w brzmieniu do 31 grudnia 2010 r.) używanych przez firmy do działalności opodatkowanej - jest niezgodne z prawem wspólnotowym.

Rada UE zezwoliła jednak Polsce na wprowadzenie w tym zakresie ograniczenia czasowego odliczenia VAT (decyzja Rady UE z 27 września 2010 r., opubl. 30 września 2010 r. w Dz.Urz. UE seria L nr 256).

Podstawa prawna:
  • ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. nr 247, poz. 1652).


Więcej informacji o zmianach przepisów przydatnych w zarządzaniu spółką z o.o. oraz o tym jak zyskać bezpieczeństwo na stanowisku członka zarządu, znajdziesz w poradniku "Doradca Prezesa spółki z o.o."

poprzednia  

1 2

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.