eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenia od dochodu 2010: ulga na Internet

Odliczenia od dochodu 2010: ulga na Internet

2011-02-03 13:14

Przeczytaj także: Ulga na Internet: jaka faktura VAT?


Kolejny warunek, to wskazane wyżej wymogi dokumentacyjne. Otóż ulga przysługuje pod warunkiem, że poniesione wydatki są udokumentowane fakturami w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wystawionymi na osobę, która zamierza z tego odliczenia skorzystać (przypomnijmy w tym miejscu, że faktura wystawiona na osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej nie musi zawierać jej numeru NIP). Co ważne, odliczyć można jedynie wydatki ponoszone na użytkowanie sieci Internet. Warto o tym pamiętać w przypadku korzystania z pakietu kilku usług (takich jak np. telewizja, telefon i Internet). W takiej sytuacji kwota należna z tytułu korzystania z Internetu musi być wyodrębniona spośród pozostałych usług. W przypadku, gdy na fakturze znajdzie się tylko jedna wartość za cały pakiet wykupionych usług, z ulgi nie będzie można skorzystać.

Należy przy tym pamiętać, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki faktycznie poniesione, czyli faktury zapłacone. Podstawowe znaczenie ma tutaj data poniesienia wydatku, czyli data zapłaty za fakturę dokumentującą wydatki na Internet. Nie jest natomiast ważne to, którego roku dana faktura dotyczy. Jeżeli została zapłacona w roku 2010, będzie mogła być uwzględniona przy sporządzaniu PIT-a za ten rok nawet wówczas, gdy abonament dotyczył np. grudnia roku 2009. Podatnik musi posiadać stosowne potwierdzenie takiego wydatku, którym są np. umieszczenie adnotacji na fakturze, że została zapłacona gotówką, bankowe potwierdzenie zapłaty bądź przelewu czy też KP wystawione przez sprzedawcę tych usług.

Ulga dla małżonków i współużytkowników

Limit ulgi na Internet przysługuje każdemu podatnikowi oddzielnie. Ma to dosyć istotne znaczenie w przypadku małżonków - każde z nich może odliczyć w ramach ulgi po 760 zł. Razem mogą oni odliczyć zatem od swoich dochodów nawet 1 520 zł z tytułu używania sieci Internet. Aby jednak z tego skorzystać warto zadbać o to, aby na fakturze dokumentującej te wydatki znalazły się dane osobowe obojga z nich. Limit w takiej wysokości przysługuje małżonkom zarówno w sytuacji, gdy rozliczają się oni razem, jak i osobno. Należy jednak tutaj pamiętać, że jeden z małżonków nie może skorzystać z limitu drugiego, gdy ten nie osiągnął żadnych dochodów/przychodów. Co za tym idzie, aby oboje małżonkowie mogli z ulgi skorzystać, każde z nich musi osiągnąć odpowiedni dochód/przychód pozwalający na odliczenie.

Podobnie jest w przypadku kilku podatników korzystających z jednego łącza. Jeżeli faktura jest wystawiona na wszystkich nabywców i każdy z nich opłaci za siebie część łącza, to także i ulga będzie przysługiwać każdemu z nich oddzielnie w pełnym limicie.

Sądy po stronie podatnika

Omawiając ulgę na Internet warto wspomnieć o wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 19 sierpnia 2008 r. (sygn. akt I SA/Łd 127/08), w którym to sąd uznał że w sytuacji, w której małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej, wspólnie zamieszkują lokal mieszkalny i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, wspólnie korzystali z sieci Internet oraz pokrywali z majątku wspólnego koszty z tym związane, mogą oboje skorzystać z tejże ulgi nawet w sytuacji, gdy faktura jest wystawiona tylko na jedno z nich. Orzeczenie jest prawomocne. Należy jednak pamiętać, że zostało wydane w ściśle określonej sprawie i tylko w niej jest wiążące dla organów podatkowych.

Dla kogo odliczenie?

Z ulgi na Internet mogą skorzystać podatnicy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych wg skali podatkowej (PIT-36 lub PIT-37) oraz płacący ryczałt ewidencjonowany (PIT-28).

Warto wiedzieć

Przepisy w zakresie ulgi na Internet uległy dosyć istotnej nowelizacji z dniem 01 stycznia 2011 r. Przede wszystkim z art. 26 ust. 1 pkt 6a updof zniknęła ta część przepisu, która warunkowała prawo do skorzystania z ulgi od użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika. Ponadto ustawodawca odszedł od zasady, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki udokumentowane fakturami VAT-owskimi.

Powyższe zmiany podatnicy będą stosować przy rozliczaniu się ze swoich dochodów/przychodów za rok 2011.

Do pobrania


Rozliczenia roczne - formularze

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: