eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Kontrola skarbowa: nowe uprawnienia inspektorów

Kontrola skarbowa: nowe uprawnienia inspektorów

2011-02-04 12:17

ustawa o kontroli skarbowej W dniu 7 stycznia 2011 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które daje inspektorom kontroli skarbowej prawo używania kajdanek, pałek, miotaczy gazu, siatek obezwładniających, elektrycznych paralizatorów oraz broni z gumowymi pociskami. Może w najbliższym czasie lista ta zostanie zwiększona o karabinki snajperskie, czołgi, bombowce dalekiego zasięgu i baterie rakiet Patriot…

Przeczytaj także: Kontrola skarbowa "na wakacjach"?

Dysponowanie przez inspektorów skarbowym takim arsenałem środków ma zmusić podatników do podporządkowania się ich poleceniom, albo do odparcia bezpośredniego i bezprawnego zamachu na osoby uprawnione do prowadzenia czynności kontrolnych. Zgodnie z rozporządzeniem, pracownicy kontroli skarbowej mogą także stosować swą siłę fizyczną w formie chwytów obezwładniających oraz podobnych technik obrony lub ataku (w grę wchodzi więc przykładowo boks tajski, karate czy po prostu zwykłe ordynarne uderzenie – oczywiście w celu odparcia bezpośredniego i bezprawnego zamachu na inspektora skarbowego – podatnika „z główki”).

Jeśli okazałoby się, iż po takim ciosie podatnik raczy jeszcze oponować, inspektor skarbowy może posłużyć się także szeregiem narzędzi. Paragraf 2 rozporządzenia wymienia techniczne i chemiczne środki przymusu oraz urządzenia przeznaczone do obezwładniania i konwojowania osób. W grę wchodzą więc kajdanki, prowadnice, siatki obezwładniające, miotacze gazu lub innych substancji obezwładniających, środki powodujące dysfunkcję niektórych zmysłów lub organów ciała, paralizatory elektryczne, pociski niepenetracyjne a także m.in. kolczatki do zatrzymywania pojazdów oraz pałki służbowe (zwykłe, wielofunkcyjne i teleskopowe).

Przepisy stanowią, że funkcjonariusz ma przed użyciem środka przymusu podjąć próbę osiągnięcia podporządkowania się poleceniom przez stanowczą perswazję słowną lub demonstrację możliwości użycia środka przymusu – tutaj najbardziej widowiskowym będzie znana chyba wszystkim z filmów z Brucem Lee demonstracja chwytów i technik obezwładniających (kung-fu, karate itp.). Tutaj do kompletu przydałby się także zestaw defibrylacyjny na wypadek, gdyby podatnik po tej demonstracji umierał ze śmiechu…

Chociaż zgodnie z przepisami rozporządzenia, używając siły fizycznej, nie wolno zadawać uderzeń, to jednak nie dotyczy to działania w obronie koniecznej albo w celu odparcia zamachu na życie lub zdrowie człowieka albo na mienie. Zabronione jest natomiast bezwzględnie zadawanie uderzeń i pchnięć pałką w głowę, szyję, brzuch i nieumięśnione oraz szczególnie wrażliwe części ciała, a także stosowania na te części ciała blokady i zakładania dźwigni. Nie wolno również zadawać uderzeń rękojeścią pałki służbowej, ani stosować pałki wobec osób skutych kajdankami, prowadnicami lub obezwładnionych paralizatorem elektrycznym lub siatką obezwładniającą.

Lektura tegoż rozporządzenia to naprawdę pasjonująca pozycja, godna polecenia każdemu obywatelowi. Arsenał środków, jakimi może posługiwać się inspektor skarbowy w pełni predestynuje ich (inspektorów skarbowych) do skoszarowania i wysłania na misję do Afganistanu….


Jak ustrzec się błędu, skoro przepisy ustawy o VAT są niezwykle skomplikowane, a wyjaśnienia organów skarbowych często sprzeczne? Przeczytasz o tym w poradniku „Vademecum VAT”!

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • Kontrola US

    Czy kontrola urzędu skarbowego w firmie wykryje drugie zatrudnienie pracownika? Jeśli tak, czy od razu daje taka informacje obydwu firmom, w ...

  • Urlop a kasa fiskalna

    Od marca w kiosku mam kasę fiskalną. Księgowość prowadzę sama. W lipcu wybieram się na krótki urlop i chcę, żeby przez tydzień ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: