eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenia od podatku 2010: ulga na dzieci

Odliczenia od podatku 2010: ulga na dzieci

2011-02-07 12:31

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko


Górny limit odliczenia dotyczy jednego dziecka dla obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Łącznie mogą oni odliczyć kwotę 1 112,04 zł w stosunku do jednego dziecka, a nie każdy z nich po 1 112,04 zł. Kwotę tę mogą oni natomiast odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez siebie ustalonej, o ile nie przekroczy ona górnego limitu odliczenia.

Ulga także na dzieci pełnoletnie

Ulga prorodzinna przysługuje nie tylko na dzieci małoletnie, ale także na część tych, które osiągnęły już wiek dorosłości. Jak bowiem mówi art. 27f ust. 6 updof, na takich samych zasadach, jak w przypadku dzieci małoletnich, podatnicy mogą korzystać z ulgi w stosunku do dzieci pełnoletnich, o których mowa w art. 6 ust. 4 pkt 2 i 3 updof, w związku z wykonywaniem przez tych podatników ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego oraz w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej. Chodzi tutaj o pociechy
  1. bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  2. do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały one dochodów opodatkowanych wg skali podatkowej lub papierów wartościowych w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej (czyli kwoty 3 089 zł), z wyjątkiem renty rodzinnej

Z ulgi nie można ponadto skorzystać w stosunku do dzieci, które w danym roku były opodatkowane podatkiem liniowym 19%, ryczałtem ewidencjonowanym (z wyjątkiem opodatkowanego w ten sposób przychodów z najmu) czy podatkiem tonażowym.

Jak łatwo zauważyć, aby podatnik mógł skorzystać z ulgi na dzieci, jego pociecha nie może uzyskiwać pewnego rodzaju przychodów/dochodów, bądź też uzyskiwać je jedynie do pewnego limitu. Jeszcze inne natomiast może ono uzyskiwać bez ograniczeń (jak przykładowo przychody z najmu opodatkowane ryczałtem).

Rozwód i separacja

Jeżeli w stosunku do rodziców orzeczone zostały rozwód albo separacja, odliczenie przysługuje jednemu z nich, u którego dziecko bądź dzieci faktycznie zamieszkują. Decyduje tutaj rzeczywiste przebywanie z danym rodzicem. W praktyce powyższe często jest trudne do ustalenia. Dlatego przyjęło się, że wartość przysługującej ulgi rodzice rozdysponowują pomiędzy siebie zgodnie z zawartym porozumieniem. Warto pamiętać, że jeżeli wystąpi sytuacja, w której to dziecko nie przebywa z rodzicami a np. z dziadkami bądź u innych osób, ulga nie przysługuje.

W zeznaniu rocznym jedynie dane dziecka…

Ulgę na dzieci wykazuje się w załączniku do zeznania oznaczonym symbolem PIT/O. Tutaj to, oprócz kwoty przysługującego odliczenia podaje się takie informacje jak: liczbę dzieci i ich numery PESEL. W przypadku braku tych numerów podaje się imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci. Łączną kwotę przysługującego odliczenia przenosi się następnie do zeznania oznaczonego.

… inne dowody na wezwanie fiskusa

Art. 27f ust. 5 updof wskazuje, że na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej, podatnik musi także przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia. Dokumentami takimi są m.in.:
  1. odpis aktu urodzenia dziecka,
  2. zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka,
  3. odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą,
  4. zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.


Ulga tylko w PIT-37 lub PIT-36

Omawiane odliczenie ma zastosowanie jedynie do dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, czyli tych, które są wykazywane w zeznaniach PIT-36 i PIT-37. Nie mogą z niego skorzystać liniowcy (PIT-36L) czy ryczałtowcy (PIT-28), a także kartowicze (PIT-16A) i osoby uzyskujące dochody z kapitałów pieniężnych (PIT-38). Ulgi tej za podatnika nie rozliczy także płatnik (na PIT-40, PIT-40A).

Do pobrania


Rozliczenia roczne - formularze

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: