eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenia od podatku 2010: 1 proc. dla OPP

Odliczenia od podatku 2010: 1 proc. dla OPP

2011-02-08 13:32

Przeczytaj także: Odliczenia od podatku 2009: 1 proc. dla OPP


Oczywiście powyższe nie dotyczy podatników, którzy otrzymali zwrot podatku – tutaj bowiem mamy do czynienia z nadpłatą. Może jednak dotyczyć korekty takiego zeznania, jeżeli kwota nadpłaty uległa zmniejszeniu i fiskusowi trzeba zwrócić powstałą w ten sposób różnicę.

Wnioskowaną kwotę wykazaną w zeznaniu za rok 2010 naczelnik urzędu skarbowego przekazuje w terminie od maja do lipca 2011 roku na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego wskazany w stosownym wykazie (w przypadków PIT-ów za rok 2009 termin ten był określony na miesiące lipiec-sierpień, także obecnie uległ on skróceniu). Wskazane wyżej miesiące są takie same dla podatników rozliczających się na zasadach przewidzianych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym jak i na zasadach przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jedynie w tych miesiącach organy podatkowe będą dokonywały przekazań części podatku na rzecz OPP. Terminu tego nie przyspieszy np. szybkie złożenie rozliczenia podatkowego (zaraz na początku roku), czy też wcześniejsze uregulowanie podatku wynikającego ze złożonego zeznania rocznego. Przekazywana kwota jest pomniejszana o koszty przelewu bankowego.

1% podatku należnego można przekazać jedynie OPP, która znalazła się na specjalnie przygotowanym w tym celu wykazie. Zgodnie z art. 27a ustawy o działalności pożytku publicznego wykaz ten opracowuje minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w formie elektronicznej i zamieszcza na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej. Można go znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej resortu pracy. Redakcja serwisu eGospodarka.pl popierając inicjatywę dzielenia się swoim podatkiem z organizacjami pożytku publicznego, na podstawie udostępnionego na stronie BIP resortu pracy wykazu opracowała bezpłatną wyszukiwarkę, w której dane organizacji, z którymi podatkiem można się podzielić, zostały zamieszczone. Wyszukiwarka ta znajduje się tutaj: Organizacje pożytku publicznego (OPP).

Wykaz nie uwzględnia organizacji (art. 27a ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie):
  • które nie przekazały ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego, w ustawowym terminie sprawozdania merytorycznego ze swojej działalności oraz sprawozdania finansowego w roku za który składane jest zeznanie podatkowe, lub
  • w stosunku do których wpisano do Krajowego Rejestru Sądowego informację o otwarciu likwidacji lub ogłoszeniu upadłości.

Warto także pamiętać, że naczelnik urzędu skarbowego odstępuje od przekazania 1 % podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego za rok 2010, jeżeli organizacja ta nie podała lub nie zweryfikowała, zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego, numeru rachunku bankowego lub podany numer rachunku bankowego do przekazania 1 % z zeznań podatkowych za rok podatkowy zmieniła w okresie od dnia 15 marca do dnia 31 lipca 2011 r.. Powyższe nie ma jednak zastosowania, jeżeli zmiana numeru rachunku bankowego nastąpiła z przyczyn niezależnych od organizacji.

Wniosek o przekazanie 1% podatku znajduje się na końcu zeznań rocznych PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39. W jednym zeznaniu można wskazać dane tylko jednej organizacji. Jeżeli podatnik udzieli na to zgody, urząd skarbowy przekaże organizacji oprócz pieniędzy także dane przekazującego: imię, nazwisko i adres. W zeznaniu można ponadto wskazać także szczegółowy cel przekazania 1% podatku należnego.

Nierezydenci a 1%
Podatnicy posiadający w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy, składający zeznanie podatkowe w trakcie roku podatkowego, wybierają organizację pożytku publicznego z wykazu określonego za poprzedni rok podatkowy.

Do pobrania


Rozliczenia roczne - formularze

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: