eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Usługi "doradcze" a zwolnienie podmiotowe z VAT

Usługi "doradcze" a zwolnienie podmiotowe z VAT

2011-02-20 09:59

Jeżeli podatnik nie wykonuje w ramach prowadzonej przez siebie działalności żadnych usług w zakresie doradztwa, ma uprawnienie do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 04.02.2011 r. nr IPPP2/443-959/10-3/MM.

Przeczytaj także: Sprzedaż gruntów a zwolnienie podmiotowe z VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Składając wniosek o rejestrację działalności gospodarczej wnioskodawca podał jej numer PKD 71.12.Z tj. „Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne”, przy czym jego działalność będzie polegała wyłącznie na usługach geodezyjnych. Nie będzie on świadczył żadnych usług w ramach doradztwa. Podczas wyboru formy opodatkowania poinformowana go, że jako przedsiębiorca prowadzący działalność sklasyfikowaną w PKD jako 71.12.Z nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia podmiotowego. Wnioskodawca zadał pytanie, czy powyższe stwierdzenie jest prawidłowe? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Na wstępie tut. Organ podatkowy pragnie wskazać, iż niniejsza interpretacja została oparta na przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT” obowiązujących przed dniem 1 stycznia 2011r., bowiem przedmiotowy wniosek wpłynął w dniu 17.12.2010r., a Wnioskodawca wskazał, iż wniosek dotyczy zaistniałego stanu faktycznego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również;

1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Według art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Stosownie do art. 113 ust. 1 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2009r.), zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: