eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zmiany w podatkach: paliwo w koszty firmy

Zmiany w podatkach: paliwo w koszty firmy

2011-03-13 10:45

W spółce mamy kilka samochodów osobowych używanych do celów prowadzonej działalności - nabyliśmy je z pełnym odliczeniem VAT. Ostatnio otrzymaliśmy kilka ofert od podmiotów zewnętrznych dotyczących przeprowadzenia dla działu finansowego spółki szkoleń z zakresu zmienionych przepisów dotyczących rozliczania kosztów paliwa oraz odliczania podatku naliczonego z tytułu takich nabyć. Czy faktycznie po 1 stycznia 2011 r. w tym obszarze nastąpiły zmiany, które istotnie wpływają na sposób rozliczania kosztów paliwa od posiadanych przez nas pojazdów? Czy wydatki na paliwo do firmowych samochodów nadal możemy zaliczać do kosztów, a jeśli tak, to czy w kwocie netto, czy brutto?

Przeczytaj także: Najem samochodu osobowego: czynsz a kilometrówka

ODPOWIEDŹ EKSPERTA
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (art. 15 ust. 1 ustawy o CIT). Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Na tej podstawie można stwierdzić, że do kosztów podatkowych możesz zaliczyć wydatek, który spełnia trzy warunki:
  • został definitywnie poniesiony - nie wystarczy samo zobowiązanie podatnika do jego poniesienia;
  • jest przeznaczony na cel wskazany przez prawodawcę w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT (uzyskanie przychodów albo zachowanie lub zabezpieczenie ich źródła);
  • znajduje się poza katalogiem z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Dopiero w przypadku gdy wymienione powyżej przesłanki są spełnione łącznie, wydatek poniesiony przez podatnika może być uznany za koszt uzyskania przychodów na gruncie ustawy o CIT.

Zakup paliwa a koszty
Gdy dokonujesz zakupu paliwa do samochodów wprowadzonych do ewidencji środków trwałych spółki, służących do prowadzenia działalności gospodarczej (oczywiście w szerokim tego pojęcia znaczeniu), masz możliwość zaliczenia wydatków poniesionych z tego tytułu do kosztów uzyskania przychodów.

Jeśli bowiem pojazdy są wykorzystywane do prowadzonej działalności, należy również uznać, że cel wydatku, o jakim wspomina prawodawca w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, zostaje zachowany.

W katalogu z art. 16 ust. 1 omawianej ustawy również nie odnajdziesz pozycji, na podstawie której wyłączone z możliwości zakwalifikowania do kosztów podatkowych byłyby wydatki poniesione na zakup paliwa do pojazdów będących środkami trwałymi podatnika.

Reasumując, jeśli podatnik faktycznie i definitywnie poniósł wydatki na zakup paliwa do samochodów będących środkami trwałymi w prowadzonej działalności, może te wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i pomniejszyć tym samym podstawę do obliczenia podatku dochodowego.

Netto czy brutto?
Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, czy podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość netto, czy brutto (czyli z VAT) takich wydatków.

W tym przypadku konieczne jest ustalenie, czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabywanych paliw do pojazdów wykorzystywanych w prowadzonej działalności. Jeśli bowiem istnieje taka możliwość (choćby podatnik z niej nie korzystał), to nie jest dopuszczalne zaliczenie do kosztów podatkowych kwoty brutto wydatkowanej na zakup takich elementów.

Jeśli natomiast podatnikowi nie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego od takich zakupów, wówczas może zaliczyć koszty paliwa w wielkości brutto (wraz z VAT) poniesionego wydatku (art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a tiret drugie ustawy o CIT). Jak wiadomo, nie stanowi kosztu podatkowego podatek od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony - w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Jednocześnie do ustalenia, czy podatnik może dokonywać odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliw silnikowych, konieczna jest analiza przepisów ustawy o VAT.

Zmiany w ustawie o CIT a zasady rozliczania wydatków na paliwo
Zmiany w ustawie o CIT, które weszły w życie z poczatkiem 2011 r., nie mają wpływu na rozliczanie kosztów paliwa nabywanego do pojazdów będących środkami trwałymi podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

Podstawa prawna
art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.).


Miesięcznik Koszty w Firmie. W jednej publikacji znajdziesz rozwiązania dotyczące rozliczania kosztów w firmie z punktu widzenia 3 dziedzin: podatków dochodowych, VAT, ustawy o rachunkowości.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: