eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Aport przedsiębiorstwa: koszty podatkowe

Aport przedsiębiorstwa: koszty podatkowe

2011-03-14 13:25

W uzasadnieniu projektu ustawy nowelizującej ustawę o CIT stwierdza się, że zmiany, jakie wprowadza się do tej ustawy po 1 stycznia 2011 r., są wynikiem kroków, które prawodawca podjął m.in. w celu "dopasowania" prawa krajowego do regulacji wspólnotowych. Oprócz tego nowelizacja ma na celu zlikwidowanie wątpliwości interpretacyjnych występujących do tej pory w niektórych przypadkach. W końcu, analizując wprowadzane zmiany można także zauważyć, że część z nich jest ze sobą skorelowana - np. zmiany dotyczące wnoszenia wkładów niepieniężnych do spółek osobowych - tzn. zmiany niektórych przepisów pociągają za sobą konieczność modyfikacji innych.

Przeczytaj także: Aport przedsiębiorstwa a koszty podatkowe spółki

Objęcie udziałów
Zgodnie z dodanym art. 15 ust. 1j pkt 4 ustawy o CIT, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT (chodzi o nominalną wartość udziałów w spółce kapitałowej objętych za wkład niepieniężny), w wysokości wydatków na nabycie lub wytworzenie składnika majątku, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie lub wartości początkowej takiego składnika majątku pomniejszonej o sumę dokonanych od tego składnika odpisów amortyzacyjnych - jeżeli składnik ten został otrzymany przez podatnika w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem z takiej spółki.

Zbycie udziałów (akcji) objętych za wkład niepieniężny
Kolejna zmiana przepisów ma na celu usunięcie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących sposobu określania kosztów uzyskania przychodu w przypadku zbycia udziałów (akcji) objętych za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Do tej pory koszty w takich wypadkach ustalało się na podstawie wartości aportu, jaka wynikała z ksiąg przedsiębiorstwa. Prawodawca, uznając użyte w ustawie określenie za niejasne, stanowi, że wartość tę ustalać się będzie w wysokości przyjętej do celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o CIT, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia. Wprowadzona zmiana wykluczy możliwość przyjmowania przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu innej niż podatkowa wartości przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wnoszonego tytułem wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej.

Określanie wartości przedsiębiorstwa
Do art. 15 omawianej ustawy dodano ustępy 1s-1u. Nowe przepisy mają za zadanie zapewnić m.in. zasadę "kontynuacji kosztów" również przy określaniu wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w przypadku otrzymania takiej wartości przez nowy podmiot (podatnika) oraz wskazać na sposób obliczania kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do sytuacji, w których taki składnik majątku jest następnie zbywany. Zgodnie z art. 15 ust. 1s ustawy o CIT, w przypadku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w drodze wkładu niepieniężnego (aportu), wartość poszczególnych składników majątku, wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustala się:
  • w wysokości wartości początkowej, określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego wkład - w przypadku składników zaliczonych do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
  • w wysokości przyjętej do celów podatkowych i wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego wkład na dzień nabycia - w przypadku pozostałych składników.

Z kolei art. 15 ust. 1t ustawy o CIT stanowi, że w przypadku odpłatnego zbycia przez spółkę niebędącą osobą prawną rzeczy i praw będących przedmiotem wkładu do takiej spółki za koszt uzyskania przychodu uważa się:
  • wartość początkową przyjętą przez spółkę w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ustaloną zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4a, pomniejszoną o sumę odpisów amortyzacyjnych - jeżeli rzeczy te lub prawa były zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych spółki,
  • wartość poniesionych wydatków na nabycie albo wytworzenie przedmiotu wkładu, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie - jeżeli rzeczy te lub prawa nie były zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych spółki.

Prawodawca stanowi także, że w przypadku zbycia składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nabytych jako wkład niepieniężny, koszty uzyskania przychodów ustala się w wysokości, o której mowa w tym przepisie, pomniejszonej o dokonane od tych składników odpisy amortyzacyjne.


Miesięcznik Koszty w Firmie. W jednej publikacji znajdziesz rozwiązania dotyczące rozliczania kosztów w firmie z punktu widzenia 3 dziedzin: podatków dochodowych, VAT, ustawy o rachunkowości.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: