eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Rozliczenie PIT za 2010 r. przez Internet

Rozliczenie PIT za 2010 r. przez Internet

2011-03-15 13:19

Na złożenie zeznania podatkowego za ubiegły rok zostało jeszcze 7 tygodni. Zeznanie roczne można złożyć drogą elektroniczną. Nie wymaga to posiadania podpisu elektronicznego.
Powoli zbliża się termin składania deklaracji podatkowych za 2010 rok. W tym roku, ostatnim dniem, w którym będziemy mogli rozliczyć się z fiskusem jest 2 maja (30 kwietnia przypada w sobotę). W dobie komputeryzacji oraz powszechnego dostępu do internetu najprostszym i zarazem najwygodniejszym sposobem złożenia zeznania jest droga elektroniczna. Deklaracja złożona przez internet, to oszczędność czasu i pieniędzy. Ale nie tylko. Formularze interaktywne umożliwiają też wypełnienie deklaracji wraz z obliczeniem należnego podatku oraz uwzględnieniem ulg np. internetowej, na dzieci.

Jaki PIT drogą elektroniczną
Obecnie za pośrednictwa internetu można składać następujące deklaracje podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A, PIT-19A za 2010 r. oraz wniosek PIT-16 . Warto wspomnieć, że w tym roku, drogą elektroniczną podatnik może złożyć również korektę zeznania podatkowego za lata wcześniejsze. Obecnie możliwe jest złożenie korekt następujących deklaracji:
  • PIT-36, PIT-36L, PIT-37,PIT-38, PIT-39 za rok 2010
  • PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 za rok 2009
  • PIT-37 za rok 2008.

Przyjazny formularz
Procedura składania zeznania podatkowego za pośrednictwem internetu jest na prawdę prosta. Wystarczy ściągnąć ze strony , z zakładki „do pobrania” aplikację desktopową e-Deklaracje. Przyjazny dla użytkownika interfejs pozwoli wypełnić wszystkie kwestie formalne. Ponadto arkusz, do którego podatnik wprowadza dane jest bardzo dokładnie opisany. Wystarczy najechać kursorem myszki na wybraną komórkę, aby dowiedzieć się jakiego typu dane należy do niej wprowadzić.

Zachowaj potwierdzenie
Po uzupełnieniu wszystkich danych formularz należy wysłać. Na koniec należy pobrać „urzędowe poświadczenie odbioru (UPO)” oraz zachować je (wydrukować lub zapisać na komputerze), ponieważ jest ono dowodem złożenia deklaracji, traktowanym na równi z dowodem nadania listu poleconego, czy potwierdzeniem złożenia PIT-u w urzędzie skarbowym. Szczegółowe wskazówki, jak wypełnić zeznanie podatkowe za pomocą systemu e-Deklaracje można znaleźć w trzyczęściowym poradniku filmowym zamieszczonym na stronie Ministerstwa Finansów.

Bez podpisu elektronicznego
Aplikacja e-Deklaracje umożliwia wysłanie zeznania podatkowego bez potrzeby posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Weryfikacja tożsamości podatnika odbywa się poprzez podanie NIP-u, danych personalnych oraz kwoty przychodu wykazanej w zeznaniu rocznym za 2009 r. Dlatego przed wypełnieniem formularza trzeba przygotować rozliczenie za 2009 rok. Kwota przychodu wskazana w zeznaniu za 2009 r., stanowi rodzaj gwarancji autentyczności wypełnionego formularza. Możliwość ta jest przewidziana dla podatników opodatkowujących swoje dochody w sposób indywidualny, wspólnie z małżonkiem, a także w sposób przeznaczony dla osób samotnie wychowujących dzieci. Warto tutaj podkreślić, że zeznania podatkowe o wysokości uzyskanego dochodu lub poniesionej straty (PIT-37, PIT-36) składane wspólnie z małżonkiem nie wymagają złożenia przez drugiego z małżonków pełnomocnictwa (UPL-1).


Joanna Szlęzak-Matusewicz, Elżbieta Węcławik

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.