eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zeznania podatkowe 2010: sposoby składania

Zeznania podatkowe 2010: sposoby składania

2011-03-18 13:47

Termin rozliczenia się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2010 r. upływa 2 maja 2011 r. Najpóźniej w tym dniu trzeba złożyć następujące zeznania: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39. Wypełnione i podpisane zeznanie (zeznania) można zanieść do właściwego urzędu skarbowego. Przy czym nałożony przez fiskusa obowiązek można zrealizować też w inny sposób.
Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Wynika to z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy mieć przy tym na uwadze art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej. Z przepisu tego wynika, że jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Ponieważ 30 kwietnia br. przypada w sobotę, termin złożenia zeznania za 2010 r. przesuwa się na dzień 2 maja 2011 r.

Zeznanie złożone osobiście
Istnieje kilka sposobów na rozliczenie się z fiskusem za ubiegły rok. Jednym z nich jest złożenie zeznania w formie papierowej. Istotne jest, że aby pobrać druk zeznania podatkowego, nie jest konieczna wizyta w urzędzie skarbowym. Aktualne wzory zeznań są bowiem dostępne w Internecie.

Wypełnione i podpisane zeznanie można po prostu zanieść do "swojego" urzędu skarbowego. Warto przy tym mieć jego kopię w celu poświadczenia przez urzędnika daty złożenia.

Ponadto w niektórych urzędach zeznania można złożyć za pomocą urządzenia przyjmującego dokumenty podatkowe. Po wsunięciu dokumentu do tzw. urzędomatu podatnicy otrzymują wydruk potwierdzający datę i czas dokonania tej operacji.

Inne sposoby złożenia PIT
Aby złożyć zeznanie, nie zawsze trzeba udać się do urzędu skarbowego. Możliwe jest również nadanie przesyłki zawierającej zeznanie. Podatnicy, którzy zdecydują się złożyć zeznanie podatkowe w tej formie, powinni jednak pamiętać, że termin złożenia zeznania podatkowego uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem zostanie ono nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo złożone w polskim urzędzie konsularnym. Wynika to z art. 12 § 6 pkt 2 Ordynacji podatkowej.

Wskazany przepis nie ogranicza prawa do korzystania z usług innej firmy niż Poczta Polska SA (będącej obecnie jedynym operatorem publicznym), jak też wysłania zeznania podatkowego za pośrednictwem zagranicznego urzędu pocztowego. Jednak w takich przypadkach za datę złożenia zeznania podatkowego zostanie przyjęta data wpływu przesyłki do urzędu skarbowego, a nie data jej nadania.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że dla osób przebywających za granicą przewidziano jeszcze jeden sposób złożenia PIT. Chodzi o wizytę w konsulacie. Podatnikowi nie będzie można zarzucić spóźnienia, jeżeli do dnia 2 maja 2011 r. złoży PIT w polskim urzędzie konsularnym. Trzeba być jednak przygotowanym na uiszczenie opłaty za przekazanie zeznania do kraju.

 

1 2

następna

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.