eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Usługi zarządcze a import usług i rozliczenie VAT

Usługi zarządcze a import usług i rozliczenie VAT

2011-03-21 07:04

W przypadku uznania przez podatnika lub też organy podatkowe, że zebrane dowody (dokumenty) nie są wystarczającą podstawą, aby wydatki na nabycie usług zarządczych mogły być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu importu tych usług. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 10.03.2011 r. nr ILPP2/443-572/08/11-S/JK.

Przeczytaj także: Odwrotne obciążenie a mały podatnik i metoda kasowa w VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji i przetwórstwa tworzyw polimerowych. Nabywa ona od podmiotu zagranicznego usługi o charakterze zarządczym z tytułu których, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług rozpoznaje import usług. Spółka zbiera dowody mające potwierdzić faktyczne wykonanie usług zarządczych na jej rzecz. Nie ma jednak pewności, czy zebrane dokumenty są wystarczające, aby wydatki na nabycie tych usług mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Zadano w związku z tym pytanie, czy w przypadku uznania przez zainteresowanego lub też organy podatkowe, iż zebrane dowody (dokumenty) nie są wystarczającą podstawą, aby wydatki na nabycie usług zarządczych mogły być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, przysługuje mu prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu importu tychże usług (wg stanu prawnego obowiązującego przed 01 grudnia 2008 r.)? W przedmiotowej sprawie, biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 kwietnia 2009 r. sygn. akt I SA/Wr 12/09, organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…)Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl ust. 2 ww. artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:
a. z tytułu nabycia towarów i usług,
b. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
c. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu
- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;
2. w przypadku importu – suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;
3. zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;
4. kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Wobec powyższego stwierdzić należy, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Przepisy przewidują jednak sytuacje, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, pomimo tego, że spełnia on generalne przesłanki upoważniające go do obniżenia kwoty podatku należnego.(…)

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: