eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zawiły system podatkowy i interpretacje

Zawiły system podatkowy i interpretacje

2011-04-07 12:05

Przeczytaj także: Zmiany w Ordynacji podatkowej: zasady wydawania interpretacji


Izba nie była uprawniona wysyłać pism podatnikowi. Przepis art. 145 § 2 Ordynacji podatkowej jest jednoznaczny - jeśli ustanowiono pełnomocnika, wszystkie pisma doręcza się pełnomocnikowi. Tę okoliczność podatnik podniósł w odpowiedzi na wezwanie (powtarzając też w skrócie podstawowe założenia prawne własnej oceny zdarzenia podatkowego). Kilka dni później izba odrzuciła wniosek jako dotknięty brakami formalnymi.

Postanowienie o odrzuceniu wniosku wysłała znowu podatnikowi, ale już postanowienie wydane w odpowiedzi na zażalenie - także pełnomocnikowi, pouczając o prawie do skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Tym, co się zmieniło, było to, że pełnomocnik wystąpił do izby o wyjaśnienie, dlaczego przez cztery miesiące nie otrzymał jakiejkolwiek odpowiedzi. Wtedy izba "przypomniała" sobie o istnieniu pełnomocnika.

Wszystko to skłania do postawienia tezy, że rząd nie radzi sobie z własnym systemem podatkowym.
W ustawie o VAT od 2004 było trzydzieści zmian oraz dwa uchylenia przez Trybunał Konstytucyjny. Poprzednia ustawa (z 1993) miała 51 zmian. Razem - 81 zmian. Zaś tylko w tym roku była nowelizowana już 7 (siedem) razy! Nieustannie, chaotycznie oraz bez żadnej logiki i konsekwencji ciągle zmieniają się tzw. koszty uzyskania przychodu. Firmy muszą zatrudniać armię księgowych i doradców, żeby to wszystko śledzić - a rząd całe ryzyko związane z interpretacją przepisów, których sam już nie rozumie, przerzuca na podatnika.

Rozwiązaniem jest radykalne uproszczenie systemu podatkowego, co niewątpliwie leży również w interesie rządu, choć nie wyższych urzędników ministerialnych, którzy zdaje się uwielbiają ten artystyczny bałagan.

ZPP zwraca się do rządu o przyznanie się do porażki i radykalne uproszczenie systemu podatkowego. Dobrym punktem wyjścia jest projekt podatkowy przygotowany w Centrum im. Adama Smitha, pod kierunkiem ś.p. Krzysztofa Dzierżawskiego. Oto jego podstawowe założenia:
  • Wprowadzenie zryczałtowanego podatku CIT w wysokości 1% od przychodów
  • Wprowadzenie zryczałtowanego podatku w wysokości 900 PLN miesięcznie dla firm działających w oparciu o tzw. wpis do ewidencji (w miejsce wszystkich innych podatków - PIT, VAT, ZUS etc. Bez przywileju odliczania VAT)
  • Wprowadzenie jednolitej stawki VAT - bez żadnych wyjątków
  • Wprowadzenie 20% podatku od Funduszu Płac od wszelkich wypłat wynagrodzeń, bez względu na ich tytuł (w miejsce podatku PIT, ZUS etc).

Proponowany prosty system zapewnia rządowi takie same przychody jak obecnie. Radykalnie (o ok. 50%) obniża koszty poboru podatków, likwiduje największą barierę rozwoju Polski w postaci gigantycznych kosztów pracy, powoduje, że przedsiębiorcy całą swoją energię będą mogli skierować na rozwój swoich przedsiębiorstw, a nie na „interpretowanie" przepisów podatkowych. W tym systemie żadne „interpretacje" nie będą potrzebne.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: