eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Konferencja a koszty uzyskania przychodów firmy

Konferencja a koszty uzyskania przychodów firmy

2011-04-12 13:21

Spółka działa na rynku spożywczym jako producent artykułów mleczarskich. Obecnie ponosi wydatki związane z organizacją konferencji naukowej na temat rozwoju rynku spożywczego w Polsce. Główne koszty to pokrycie wydatków na dojazdy i zakwaterowanie prelegentów, wynajem sali, promowanie konferencji (plakaty), a także druk materiałów pokonferencyjnych. Na konferencję zaproszeni będą dotychczasowi kontrahenci spółki, dziennikarze i eksperci ekonomiczni. Dla pozostałych osób wstęp będzie wolny po wcześniejszej rezerwacji miejsca (ograniczenie wprowadzono ze względu na wielkość sali). W zamyśle pomysłodawców projektu konferencja ma promować spółkę (m.in. poprzez wskazanie na nią w różnych wywiadach i umieszczanie logo firmy na plakatach promujących konferencję) oraz realizować idee społeczne (przez skierowanie konferencji również do całego społeczeństwa i przedstawienie spółki jako podmiotu odpowiedzialnego społecznie, działającego zarówno na rynku lokalnym, jak i ogólnopolskim). Czy wydatki poniesione na zorganizowanie tego przedsięwzięcia będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Przeczytaj także: Kawa z klientem: VAT należny i podatek dochodowy

ODPOWIEDŹ EKSPERTA: Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. O możliwości zaliczenia do kosztów danego wydatku decyduje zaistnienie określonych okoliczności. Prawodawca wskazuje na trzy elementy, które muszą występować w danej sytuacji, a mianowicie:
  • wydatek musi zostać poniesiony w ściśle określonym przez ustawę celu, tzn. w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów;
  • musi dojść do definitywnego obciążenia podatnika danym wydatkiem, tzn. wydatek nie może być wyłącznie hipotetyczny;
  • wydatek nie może być ujęty w enumeratywnym wyliczeniu z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Organizowany projekt ma być skierowany w zasadzie do całej społeczności lokalnej i m.in. przez to budować pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa. Podobny skutek mają odnieść artykuły na temat konferencji, które ukażą się w prasie. Zaproszenie kontrahentów spółki ma na celu ukazanie jej jako podmiotu rzetelnego i odpowiedzialnego - zarówno w relacjach biznesowych, jak i społecznych. Podsumowując ten wątek, należałoby stwierdzić, że wskazany przez prawodawcę cel, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, jest w tym wypadku realizowany.

Ważne orzeczenie WSA
O ponoszeniu wydatku w celu osiągnięcia przychodu mówimy wówczas, gdy jest on związany z realną możliwością zwiększenia uzyskiwanych przez podatnika środków pieniężnych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z kolei "zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów" jest jego utrzymanie w sprawności, jego uchowanie i uchronienie, tak aby mogło funkcjonować i dawać przychody w przyszłości, a także podtrzymanie istnienia źródła przychodów, skutecznej realizacji przedsięwzięcia, uczynienie źródła przychodów mocnym i trwałym, odpornym na działanie czynników obniżających jego sprawność.
Wyrok WSA w Poznaniu z 4 listopada 2009 r., sygn. akt I SA/Po 746/09

Analizując katalog wydatków, które obecnie nie mogą być uznawane za koszty uzyskania przychodów (nawet gdy te wydatki spełniają pozostałe przesłanki do zakwalifikowania ich do kosztów podatkowych), nie natrafiamy na pozycję, która jednoznacznie wyklucza możliwość zaliczenia omawianych wydatków do kosztów. Niemniej jednak należałoby zwrócić uwagę na art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT, zgodnie z którym do kosztów nie zalicza się kosztów reprezentacji, zwłaszcza poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Ważne pismo IS
Koszty dotyczące pierwszego dnia konferencji, obejmujące wydatki na drobny poczęstunek serwowany podczas odwiedzin fabryki spółki, przejazd na konferencję, przerwę kawową, organizację prezentacji i przemówienia przedstawicieli spółki, wykład naukowy wygłoszony przez zewnętrznego eksperta (naukowca), posiłek (z wyłączeniem wydatków na wyroby alkoholowe) oraz inne powiązane z powyższymi wydarzeniami wydatki, stanowią koszty uzyskania przychodu dla spółki, jeżeli konferencja jubileuszowa zostanie przeprowadzona w celu osiągnięcia przychodów, stosownie do art. 15 ustawy o CIT, oraz wydatki zostały właściwie udokumentowane dla celów podatkowych.
Pismo Dyrektora IS w Katowicach z 8 października 2010 r., nr IBPBI/2/423-1342/10/MS

Niektóre organy podatkowe zajmują odmienne stanowisko, uznając, że budowanie wizerunku przedsiębiorstwa w taki sposób łączy się - co do zasady - z wystawnością, i odmawiają możliwości zaliczenia do kosztów tego typu wydatków (zob. pismo Dyrektora IS w Bydgoszczy z 12 sierpnia 2009 r., nr ITPB3/423-255/09/MT). Organizator konferencji powinien więc wystrzegać się wydatków okazałych i zbyt wystawnych dla wydarzenia tego rodzaju.

Podstawa prawna
  • ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 54 ze zm.).


Miesięcznik Koszty w Firmie. W jednej publikacji znajdziesz rozwiązania dotyczące rozliczania kosztów w firmie z punktu widzenia 3 dziedzin: podatków dochodowych, VAT, ustawy o rachunkowości.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: