eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Powypadkowy remont samochodu: VAT i koszty firmy

Powypadkowy remont samochodu: VAT i koszty firmy

2011-04-18 13:18

Wydatki na remont firmowego samochodu, który uległ wypadkowi wskutek kolizji, może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu pod warunkiem, że był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym. Ograniczenia takiego nie ma jednak w stosunku do podatku VAT. Z drugiej strony otrzymane z tego tytułu odszkodowanie stanowi przychód firmy.

Przeczytaj także: Wypadek samochodowy: konieczne ubezpieczenie AC dla kosztów firmy

Art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

W art. 14 ust. 3 pkt 3a updof ustawodawca wskazał natomiast, że do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

W zależności zatem od tego, czy pojazd miał wykupione ubezpieczenie AC, czy też nie, wydatki na jego remont powypadkowy zostaną zaliczone do kosztów firmy, a otrzymane odszkodowanie do przychodów (jeżeli ubezpieczenie takie było wykupione) bądź tez wydatki te w ciężar kosztów nie zostaną zaliczone, przy czym przychodem nie stanie się także uzyskane z tego tytułu odszkodowanie, jednakże tylko w tej części, w jakiej pokrywać będzie wydatki na naprawę pojazdu (gdy ubezpieczenie to nie będzie wykupione).

Obecnie częstą praktyką jest, że zakład ubezpieczeniowy przekazuje kwotę należną za naprawę pojazdu bezpośrednio na rzecz warsztatu samochodowego wykonującego remont, a nie podatnika, który poniósł szkodę. Przytoczone wyżej zasady postępowania należy jednak stosować zarówno wtedy, gdy pieniądze za remont zostaną przekazane podatnikowi, czy warsztatowi samochodowemu.

Co za tym idzie, remont taki (o ile może być zaliczony do kosztów podatkowych) jest ujmowany w ciężar kosztów tak samo jak wszelkie inne wydatki. W przypadku podatników prowadzących księgi rachunkowe stanowi on koszt pośredni, i należy go odnieść w ciężar kosztów w dniu, którym został on ujęty w księgach rachunkowych.

Z kolei podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wydatek ten zaliczają do kosztów w dacie wystawienia faktury przez warsztat samochodowy w kolumnie 13 księgi „Pozostałe wydatki”.

Z drugiej strony otrzymane odszkodowanie (w tym także i w sytuacji, gdy zostało ono przekazane bezpośrednio warsztatowi samochodowemu) podatnik powinien potraktować jako przychód podatkowy, który powstaje w dniu jego otrzymania. W przypadku przekazania przez ubezpieczyciela pieniędzy bezpośrednio warsztatowi samochodowemu, przychód taki należy rozpoznać w dniu przekazania tych pieniędzy warsztatowi, i podlega on wpisaniu do kolumny 8 księgi podatkowej „Pozostałe przychody”.

Co się zaś tyczy podatku od towarów i usług, ustawodawca nie różnicuje prawa do odliczenia tego podatku z faktury za remont powypadkowy firmowego samochodu od tego, czy był on objęty ubezpieczeniem AC. Podatnik odlicza tutaj podatek VAT na zasadach ogólnych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: